Ułatwienia dostępu

Kontrast:
Czcionka:
A-
A+

 

19 kwietnia 2013r. w Restauracji „Ekspresja” w Nakle nad Notecią odbyła się konferencja „Noteć jako produkt turystyczny” organizowana przez Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka.

Piątkowa konferencja stanowiła pierwszy milowy krok do zapoczątkowania efektywnego dialogu i współpracy różnych grup na rzecz rozwoju aktywnej turystyki w Dolinie Noteci. Partnerstwo dla Krajny i Pałuk do współpracy zaprosiło bowiem zarówno jednostki samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe oraz przedstawicieli sektora gospodarczego nie tylko z obszaru powiatu nakielskiego, ale z terenu całego województwa kujawsko-pomorskiego, a także wielkopolskiego.

W części I przemawiało 14 prelegentów, którzy w trakcie swych wystąpień poruszyli tematykę promowania i wykorzystywania dróg wodnych do budowania turystycznego potencjału regionu, w tym zasobów naturalnych Doliny Noteci oraz turystyki aktywnej. Wśród referentów znaleźli się m.in. prof. dr hab. Zygmunt Babiński – Dziekan Wydziału Kultury Fizycznej, Zdrowia i Turystyki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, dr Artur Kasprowicz – Instytut Gospodarki Turystycznej i Geografii, Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy, Marek Beer – Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, Tomasz Wiktor – Dyrektor Departamentu Sportu i Turystyki Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, Marcin Habel – Naczelnik Wydziału Turystyki Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, Rafał Modrzewski – Dyrektor Departamentu Współpracy Regionalnej i Rozwoju Gospodarczego Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, Hanna Forbrich – Związek Miast i Gmin Nadnoteckich oraz Mariusz Kiernozek – Przedstawiciel Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. W dyskusji panelowej nt. dotychczas podjętych działań na rzecz promocji i  wykorzystania zasobów naturalnych, w tym wodnych w rozwoju obszaru Doliny Noteci udział wzięli m.in. Tadeusz Sobol – Starosta Nakielski, Rafał Woźniak – Dyrektor Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej im. kmdr. B. Romanowskiego w Nakle nad Notecią, Ewa Pierucka – Dyrektor Lokalnej Grupy Rybackiej „Nasza Krajna i Pałuki” oraz Justyna Malinowska – Dyrektor biura Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej. Moderatorem konferencji był dr Janusz Majewski z Zakładu Agroturystyki Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Konferencja dotycząca kreowania produktu turystycznego w oparciu o wykorzystanie lokalnych zasobów przyrodniczych, historycznych i kulturowych zakończyła się na pokładzie statku szkolnego „Władysław Łokietek”. Podczas rejsu w dalszym ciągu rozmawiano o potencjale turystycznym rzeki Noteć, zbierano także pomysły na usługi turystyczne wykorzystujące walory Doliny Noteci w sposób niekonwencjonalny. Ci, spośród uczestników konferencji, którzy chcieli osobiście doświadczyć uroków rzeki Noteć, wzięli udział w spływie kajakowym z Chobielina do Nakła nad Notecią.

Odbiorcami konferencji byli m.in.: przedstawiciele lokalnych JST, delegaci Związku Miast i Gmin Nadnoteckich, instytucje świadczące usługi turystyczne i okołoturystyczne na obszarze LGD, koordynatorzy atrakcji Ekomuzeum Doliny Noteci, przedstawiciele Kujawsko-Pomorskiego oraz Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego, przedstawiciele ogólnopolskiej branży turystyki aktywnej oraz organizacje pozarządowe zajmujące się rozwojem turystyki w innych dolinach polskich rzek.

Piątkowa konferencja poprzedziła oficjalne otwarcie sezonu turystyki aktywnej w Dolinie Noteci, które miało miejsce 20 kwietnia 2013r. na Przystani Wodnej w Nakle nad Notecią podczas imprezy plenerowej „Łączy nas Noteć”.

Konferencja „Noteć jako produkt turystyczny” współfinansowana była ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Materiały przedstawione na konferencji 19.04.2013r. znajdują się na stronie internetowej Partnerstwa: www.krajna-paluki.cna.org.pl, w dziale: Pliki do pobrania ( http://www.krajna-paluki.cna.org.pl/index.php/remository.html?func=select&id=54&orderby=1).

 

Odwiedź także

Polecamy

Szukaj

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzezone.