Geocaching to gra terenowa dla posiadaczy urządzenia GPS. Zabawa ta polega na poszukiwaniu skrzynek (tzw. „geocache”) ukrytych przez innych uczestników geocaching’u w różnych ciekawych miejscach danego regionu. Każda skrzynka zawiera dziennik odwiedzin, czyli listę, na którą wpisują się kolejni odkrywcy, a także drobne gadżety na tzw. wymianę (kolejni zdobywcy zabierają drobny upominek umieszczony w skrzynce, przy czym zobligowani są również do pozostawienia gadżetu o podobnej wartości). Zabawę zaczyna się od odwiedzenia strony internetowej z bazą danych wszystkich „geocache”: www.geocaching.pl, gdzie wskazane są współrzędne geograficzne danej skrytki.
Głównym celem zabawy jest poszukiwanie skrzynek i odnotowywanie tego faktu na wspomnianej już stronie internetowej. Prowadzi to do zwiedzania ciekawych miejsc, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Geocaching jest bowiem przedsięwzięciem międzynarodowym. Pozwala zatem rozwijać turystykę regionu w skali całego świata. Co ważne, geocaching to gra dla ludzi w każdym wieku, co często pozwala na rozwijanie międzypokoleniowych więzi rodzinnych, jak również wspomaga nawiązywanie nowych znajomości. Zabawa pozwala na przyjemne spędzanie czasu wolnego z rodziną czy przyjaciółmi w sposób aktywny, przy jednoczesnym zdobywaniu wiedzy na temat odkrywanego regionu, odwiedzanych zakątków. Można zatem z powodzeniem powiedzieć, że Geocaching to rozwojowa gra edukacyjna. O jej walorach może świadczyć fakt zwiększającej się, z każdym dniem, liczby uczestników „podchodów” w nowej formie, jak również mnożąca się ilość ciekawych miejsc na mapach skarbów.
Nie zawsze wszystkie interesujące miejsca w danym regionie znane są szerszej grupie ludzi. Często okrzyknięte już mianem zabytków budowle nie dają przebić się mniej znanym regionalnym zabytkom. Geocaching jest idealnym rozwiązaniem dla regionów takich jak Krajna i Pałuki. Szukający skarbów będą mogli zapoznać się bowiem z lokalną tradycją obszaru, zwiedzić zabytki, poznać ich historię, a także odkryć nieznane szlaki oraz uczestniczyć w okolicznościowych wydarzeniach kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych. Geocaching przyczyni się także do uatrakcyjnienia i wzbogacenia oferty turystycznej powiatu nakielskiego.
Jeżeli chcieliby Państwo dowiedzieć się czegoś więcej o geocaching’u, zapraszamy na stronę: www.turystyka-krajna-paluki.pl, zakładka Geocaching.