Na przełomie marca i kwietnia 2012 roku odbyła się zakończona sukcesem Pierwsza Zimowa Polska Kobieca Wyprawa na Spitsbergen, której celem było zdobycie najwyższego szczytu Spitsbergenu – Newtontoppen wyłącznie w żeńskim składzie bez wsparcia z zewnątrz. Szczyt ten został zdobyty przez Polaków w roku 1997 w męskim składzie, a 5 kwietnia 2012 roku wyczyn został powtórzony przez Pierwszą Polską Kobiecą Wyprawę w składzie: Ewa Grewling, Katarzyna Siekierzyńska i Agnieszka Siejka.
W czwartek, 31 stycznia w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nakle gościła jedna z uczestniczek wyprawy - Ewa Grewling z Kcyni, która tak opowiadała o swej niezwykłej przygodzie:
„Trzy kobiety, po 70 kg ekwipunku, 17 dni wędrówki, 150 km do pokonania.
Każdego dnia powtarzające się czynności: rano pobudka, posiłek, zwijanie obozu, wymarsz, często bez względu na pogodę, z mozołem zdobywany każdy kilometr, wieczorem te same czynności tylko w odwrotnej kolejności. Nasze życie skurczyło się do fizjologii: zjeść, maszerować, odpocząć. Pokonałyśmy zaplanowaną trasę, pokonałyśmy siebie, nasze wątpliwości i słabości, stanęłyśmy na szczycie. Ważna była droga, a nie cel.
Jako pierwsze Polki w kobiecym zespole, zimą, stanęłyśmy na wierzchołku Newtontoppena - najwyższego szczytu Spitsbergenu”
Dzisiejsze spotkanie, bogato ilustrowane zdjęciami z przygotowań i samej wyprawy wzbudziło duże zainteresowanie czytelników, którzy wypełnili salę do ostatniego miejsca. Padło też kilkanaście pytań, m.in. o motywy podjęcia tak trudnego wyzwania oraz o koszty wyprawy i plany na przyszłość.