Ekomuzeum Doliny Noteci (EDN) tworzone na terenie powiatu nakielskiego to kompleksowa oferta turystyczna różnych obiektów, instytucji, przedsięwzięć nawiązujących bądź czerpiących z lokalnych walorów przyrodniczych, historycznych lub kulturowych. Ekomuzeum to swoiste muzeum „małej ojczyzny", ukazujące dorobek jej mieszkańców, ich tradycje, zwyczaje oraz piękno otaczającej przyrody.
Do tej pory do sieci ekomuzealnej należało 9 obiektów. W ostatnim czasie przyłączone zostały jeszcze 4 nowe atrakcje, do których odwiedzenia serdecznie zapraszamy. Wśród nowych obiektów spełniających standardy Ekomuzeum Doliny Noteci znajdują się:
- Restauracja „Gęsia Dolina" w Ślesinie – miejsce, w którym można smacznie zjeść i w miłej atmosferze spędzić czas z rodziną, z przyjaciółmi. Specjalność restauracji stanowią regionalnie wytwarzane, tradycyjne potrawy z gęsiny, w tym m.in. półgęsek, czernina na gęsinie, gęsia noga w warzywach duszona oraz gęsia okrasa. W lokalu znajduje się kredens z lokalnymi produktami, wśród których znaleźć można marchwiany konfitur, piwo nakielskie oraz domowe krówki cioci Tekli.
- Świetlica „Szklany Tur" w Turze – to budynek świetlicy wraz z remizą OSP posiadający jedną kondygnację nadziemną. W obiekcie znajduje się sala główna, sala projekcyjna, sala wystawowa, pomieszczenia gospodarcze (kuchnia, pomieszczenia socjalne, magazyn), szatnia, zaplecze sanitarne. W sali wystawowej znajduje się ekspozycja stała dotycząca hutnictwa szkła. Świetlica to centrum rozwoju i upowszechniania kultury wiejskiej, kultywowania tradycji lokalnych. Jest miejscem integracji lokalnego środowiska oraz zapleczem do rozwijania pasji i zainteresowań dzieci i młodzieży.
- Kościół rzymskokatolicki pw. św. Bartłomieja Apostoła w Samoklęskach Dużych – to budowla o charakterze neogotyckim, orientowana, murowana z cegły, posadowiona na kamiennych fundamentach i cokole z ciosów granitowych. Od 2011 roku widnieje w wojewódzkim rejestrze zabytków. W bezpośrednim sąsiedztwie kościoła znajduje się zabytkowy Zespół założenia pałacowo-parkowego z XIX-wiecznym pałacem. Jest to późnoklasycystyczna budowla, w klimacie neorenesansowej willi palladiańskiej. Kościół i parafię w Samoklęskach najprawdopodobniej założyli i uposażyli już w pierwszej połowie XIV w. Pałukowie.
- „Ranczo u Amadeusza" w Bielawach – to pierwsza w powiecie nakielskim wioska indiańska, która oferuje m.in. indiańskie Tipi z ogniskiem w środku, mini ZOO, hotel dla psów, azyl dla ptaków. Ranczo proponuje aktywne warsztaty dla turystów: szkolenie dla początkującego mushera, mini zawody psich zaprzęgów w różnej formie, przejazd z dwoma psami na hulajnodze. W stałej jego ofercie znajdują się takie atrakcje jak: malowanie twarzy, strzelanie z łuku, rzucanie tomahawkiem do celu, rzucanie dzidami do uciekającego bizona, rzut obręczami na bizonie rogi, indiańskie łowienie ryb, przejście po ścieżce rozżarzonych węgli, równoważnia czejeńska. Ranczo oferuje imprezy integracyjne, ponad 3-godzinne iście indiańskie zajęcia oraz noc w tipi. Posiada bogatą ofertę dla szkół i przedszkoli.
Informacje o nowych obiektach ekomuzealnych oraz o tych, które stanowią podstawę tworzonego przez Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk" Ekomuzeum Doliny Noteci znajdują się na portalu informacyjno-turystycznym: www.turystyka-krajna-paluki.pl.
Wszystkich mieszkańców zapraszamy do współpracy ze Stowarzyszeniem przy promowaniu lokalnych produktów, usług, przedsięwzięć oraz zachęcamy do identyfikowania nowych atrakcji turystycznych powiatu nakielskiego.