Ułatwienia dostępu

Kontrast:
Czcionka:
A-
A+

Niezwykle ciekawą ofertę turystyczną stanowić mogą w powiecie nakielskim rejsy po rzece Noteć statkiem Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej im. kmdr. Bolesława Romanowskiego „Władysław Łokietek” w połączeniu z krajoznawczymi objazdowymi wycieczkami zabytkowymi autobusami będącymi własnością Muzeum Komunikacji w Paterku, założonego przez p. Artura Lemańskiego w 2011 roku.

Z połączenia obu tych atrakcji mogli skorzystać już uczestnicy „I Krajeńsko-Pałuckiej Biesiady” zorganizowanej przez Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” ze środków krajowego Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich w ramach projektu „Ekomuzeum Doliny Noteci – „żywy skansen” lokalnych tradycji Krajny i Pałuk”.

Biesiada odbyła się 16 czerwca 2012r. na statku szkolnym, a udział w niej wzięło łącznie ponad 90 osób. Ze względu na wyporność statku, „uczta z kulturą w tle” podzielona została na dwie części. W rejsie z Nakła nad Notecią uczestniczyły dzieci i młodzież ze szkół powiatu nakielskiego. Drugą grupę biesiadników stanowiły osoby dorosłe, które statkiem przebyły drogę do Nakła nad Notecią. Zabytkowy autokar, Jelcz nr 514, uczestników powrotnego rejsu dowiózł na miejsce przesiadki, po drodze obwożąc pasażerów po urokliwych zakątkach Doliny Noteci. Następnie z pokładu statku zabrał uczniów do Skansenu w Osieku nad Notecią, by biesiadnicy pierwszej grupy mogli zapoznać się z obiektami architektury Krajny i Pałuk.

W programie „I Krajeńsko-Pałuckiej Biesiady” znalazły się także m.in. takie atrakcje jak: oglądanie zabytkowych śluz w Dolinie Noteci, pokaz tradycyjnych dla regionu Krajny i Pałuk haftów i wytworów rękodzieła, degustacja lokalnych produktów oraz wspólne muzykowanie. Prelekcję na temat: „Jak to drzewniej bywało na Krajnie i Pałukach” przygotowało Towarzystwo Miłośników Kultury Ludowej „DOMAN” ze Ślesina, zaś do śpiewu i tańca na akordeonie przygrywała p. Halina Janiak z Mroczy.

 


Odwiedź także

Polecamy

Szukaj

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzezone.