W środę 13 czerwca 2012r. zakończyła się realizacja projektu „Kujawsko- pomorskie rejsy z Europą” przygotowanego przez Urząd Marszałkowski w Toruniu (Przedstawicielstwo w Bydgoszczy), we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Nakle nad Notecią i miejscowym Zespołem Szkół Żeglugi Śródlądowej im. kmdr. Bolesława Romanowskiego. Przedsięwzięcie miało na celu powiązanie elementów informacyjnych i edukacyjnych z promocją Funduszy Europejskich, Unii Europejskiej, Sieci Punktów Informacyjnych o Funduszach Europejskich w województwie kujawsko-pomorskim, a także pokazanie efektów wykorzystania środków europejskich – nowa przystań w Nakle nad Notecią oraz specyfiki Międzynarodowej Drogi Wodnej E70. Tydzień wcześniej, 6 czerwca 2012 roku w Nakle odbywał się piknik pn. „Bezpieczne wakacje nad czystą wodą”, podczas którego konsultanci z Lokalnego Punktu Informacyjnego o Funduszach Europejskich w Bydgoszczy zorganizowali stoisko informacyjne. Udzielali konsultacji osobom zainteresowanym powyższą tematyką oraz udostępniali materiały informacyjno-promocyjne. Wielką atrakcją tego dnia były 2 rejsy europejsko-funduszowe na odcinkach Nakło nad Notecią – Gromadno oraz Gromadno – Nakło nad Notecią. Ich uczestnikami były dzieci i młodzież ze Szpitala Uniwersyteckiego im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy oraz dzieci z Państwowego Domu Dziecka w Trzemiętowie. Czekały na nich zabawy klauna, gry i zabawy zespołowe, quizy funduszowe, prezentacje o Sieci PIFE, a także koszulki tematyczne, słodki poczęstunek i obiad w plenerze. W związku z „Rokiem Korczakowskim” na statku gościła też przedstawicielka Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Bydgoszczy pani Ewa Bedełek, która w ciekawy sposób przybliżyła postać tego niezwykłego człowieka.
W minioną środę, 13 czerwca, zmienili się uczestnicy „rejsów z Europą” , a także kierunek wodnej eskapady. Na pokład „Władysława Łokietka” zaproszeni zostali przedstawiciele Szkolnych Klubów Europejskich z regionu: z ZS w Dobrczu, z ZSP w Gąsawie, ZSP w Szubinie, ZSP w Nakle, LO w Nakle oraz Zespołu szkół Budowlanych i Zespołu Szkół Mechanicznych w Bydgoszczy wraz z opiekunami, a statek popłynął z Nakła do Bydgoszczy. Wcześniej kierownik Przedstawicielstwa UM w Bydgoszczy pan Tomasz Miłowski przekazał informacje o przystani w Nakle, o finansowaniu inwestycji, o jej roli i znaczeniu nie tylko dla Nakła i regionu. Poza prezentacjami „europejskimi” młodzież podzieliła się doświadczeniami z pracy w klubach. Płynąc Kanałem Bydgoskim wysłuchała ciekawego wystąpienia kustosza Muzeum Kanału Bydgoskiego, pana Tomasza Izajasza o jego historii, a na przystani „Gwiazda” dzięki pomocy pana Andrzeja Muszkowskiego podziwiała pamiątki związane z realizowanym tu „kultowym” serialem „Czterej pancerni i pies”.
Po „Unijnych dwóch kółkach”, czyli realizowanej przez Urząd Marszałkowski w Toruniu cyklicznej akcji promującej środki unijne, efekty ich wykorzystania oraz Sieć PIFE – „Kujawsko-pomorskie rejsy z Europą” mogą stać się kolejną systematycznie przygotowywaną imprezą promocyjną o bogatych walorach informacyjno-poznawczych, dostarczającą ponadto ciekawych wrażeń i pokazującą możliwości współpracy samorządów podczas jej organizowania i obopólne korzyści stąd wynikające.
Przedstawicielstwo Urzędu Marszałkowskiego w Bydgoszczy