Kontrast:
Czcionka:
A-
A+

Nakło nad Notecią, 30.09.2019 r.

 

W dniach 23.09.-26.09.2019 r. przedstawiciele lokalnych NGO oraz lokalni liderzy obszaru LSR, tj. powiatu nakielskiego, w tym członkowie i sympatycy Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” oraz sieci Ekomuzeum Doliny Noteci, wzięli udział w dorocznym wyjeździe studyjnym „Lepszy przykład niż wykład”, którego tematem przewodnim było generowanie pomysłów na inicjatywy lokalne poprzez upowszechnianie dobrych praktyk. Kierunkiem tegorocznego wyjazdu był obszar LGD Kłodzka Wstęga Sudetów funkcjonującej na terenie Kotliny Kłodzkiej.

 

Po przyjeździe na miejsce uczestnicy zostali zakwaterowani w obiekcie agroturystycznym Lech i Czech w Lutyni, przy którym funkcjonuje placówka gastronomiczna dofinansowana ze środków działania 19.2 PROW 2014-2020. Po krótkim odpoczynku uczestnicy wyjazdu udali się do Stronia Śląskiego, by zapoznać się z ofertą Adrenalina Park Biała Marianna - beneficjenta poddziałania 19.2 – gdzie mieli okazję poszukać wyjścia z labiryntu, a także dokonać kołobieżkami (specjalistycznymi hulajnogami) zjazdu górską trasą o długości ok. 6 km przy prędkości dochodzącej nawet do 40 km/h.

 

Drugi dzień pobytu rozpoczęto od spotkania w Biurze Lokalnej Grupy Działania Kłodzka Wstęga Sudetów, podczas którego pracownicy Biura oraz członkowie Zarządu zapoznali uczestników z założeniami LSR oraz przykładami operacji, które uzyskały dofinansowanie ze środków Strategii w bieżącym okresie programowania. Druga część dnia była okazją do zapoznania się z potencjałem turystycznym obszaru LSR poprzez zwiedzanie, pod opieką przewodnika, miasta Kłodzka z kulminacyjnym punktem w postaci unikalnego zabytku architektury militarnej – Twierdzy Kłodzko z podziemnym labiryntem. Następnie uczestnicy wzięli udział w spacerze szlakiem turystycznym na Górę Igliczną, w tym do Sanktuarium Matki Boskiej Śnieżnej, a następnie odwiedzili Wodospad Wilczki.

 

Trzeci dzień rozpoczęto od wizyty u beneficjenta premii na podjęcie działalności gospodarczej – firmy Noclegi Wiejski Raj Wioletta Abramowicz w Chocieszowie, gdzie uczestnicy zostali zapoznani z zakresem operacji, ofertą firmy, a także z planami na przyszłość. Następnym punktem wyjazdu było zwiedzanie Dusznik-Zdroju, w tym wizyta w Muzeum Papiernictwa, a następnie odwiedzenie gospodarstwa ekologicznego EKOAR Anna i Mirosław Lech zajmującego się uprawą 20 ha aronii oraz produkcją ekologicznych przetworów z tegoż owocu, których uczestnicy mieli okazję zdegustować podczas pobytu. Druga część dnia skupiała się na zapoznawaniu z atrakcjami turystycznymi obszaru, które obejmowały zwiedzanie Kaplicy Czaszek, przejście przez Błędne Skały oraz zdobycie szczytu Szczelińca Wielkiego.

 

Ostatni dzień wyjazdu studyjnego to pożegnanie z urokliwymi zakątkami Kotliny Kłodzkiej poprzez zwiedzanie „z nieco innej strony” – przejście trasą turystyczną Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie, tj. najdłuższej z jaskiń sudeckich i jedną z najdłuższych i najgłębszych w Polsce, której gospodarze byli beneficjentem kilku małych projektów PROW w poprzedniej perspektywie.

 

 

Odwiedź także

Współpracujemy z

Szukaj

Zapisz się do Newslettera

Copyright © 2020 Wszelkie prawa zastrzezone.