Okres programowania środków unijnych w perspektywie 2014-2020 zmierza do półmetka. Zatem jest to idealny moment, by podzielić się pierwszymi wrażeniami i doświadczeniami z funkcjonowania mechanizmu RLKS, tj. z wdrażania przez lokalne grupy działania wielofunduszowych strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.
Innowacyjne podejście w rozdysponowywaniu środków w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 stanowiło nie lada wyzwanie zarówno dla instytucji zarządzających jak i dla kujawsko-pomorskich LGD. Czy udało się mu sprostać?
Na tak postawione pytanie próbowali odpowiedzieć uczestnicy dwudniowego Seminarium „Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność w województwie kujawsko-pomorskim – pierwsze doświadczenia”, które zorganizowane zostało w dn. 13.09.2018 r. – 14.09.2018 r. przez Stowarzyszenie „Lokalna Grupa Działania Pojezierze Brodnickie” w partnerstwie z Prezydium Kujawsko-Pomorskiej Sieci LGD.
Podczas seminarium prelegenci wskazywali zarówno sukcesy, jak i trudności we wdrażaniu wielofunduszowego RLKS, prezentowali osiągnięte efekty oraz założenia na przyszłość. Mówiono o RLKS z punktu widzenia lokalnych grup działania oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Uczestnikom przedstawione zostało również pierwsze podsumowanie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczące funkcjonowania mechanizmu rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność w Polsce oraz pomysły na LEADER’a po 2020 roku.
Wiele miejsca poświęcone zostało dobrym praktykom. W tej części prezentowali się Beneficjenci i Grantobiorcy realizujący operacje ze środków będących w dyspozycji kujawsko-pomorskich LGD. Na udzielane wsparcie można było spojrzeć z perspektywy ubiegających się o dofinansowanie: przyjrzeć się, skąd wziął się pomysł na projekt, co skłoniło wnioskodawców do sięgnięcia po środki unijne, jakie napotykali trudności, jak układała się współpraca z LGD, a także jakie były rezultaty zrealizowanych działań.
Z uwagi na fakt, iż przykłady pociągają najbardziej, uczestnicy seminarium mogli skorzystać z usług mobilnego planetarium, wziąć udział w spływie kajakowym oraz zapoznać się z pomysłami na dochodowy biznes na wsi.
Dwudniowe Seminarium w Jajkowie (gm. Brzozie) było okazją do dyskusji o sprawach istotnych, bez których powodzenie mechanizmu RLKS nie byłoby możliwe. Dzięki seminarium wzmocniona została pozycja lokalnych grup działania w województwie kujawsko-pomorskim. Ponadto podniósł się poziom wiedzy osób zaangażowanych we wdrażanie LSR związanej z pracą na rzecz lokalnej społeczności.
Seminarium współfinansowane było ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.