Ułatwienia dostępu

Kontrast:
Czcionka:
A-
A+


Nakło nad Notecią, 31.07.2018 r.

 

 

W dniach 25 – 30 czerwca 2018 roku Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Drzewianowo zorganizowało wypoczynek dla 25 dzieci z powiatu nakielskiego w wieku od 8 do 16 lat pod hasłem Letni Obóz Wodniacki, którego głównym celem było pobudzenie aktywności dzieci i młodzieży oraz zachowanie lokalnego dziedzictwa obszaru LSR.

 

Realizując program obozu, uczestnicy brali udział w zajęciach, na które składały się poranne ćwiczenia, warsztaty kajakarstwa nizinnego, nauka pływania łodziami wiosłowymi wraz z zasadami bezpiecznego zachowania się na wodzie, w tym zachowania zgodnego z poszanowaniem natury. Przeprowadzono zajęcia z udzielania pierwszej pomocy oraz zachowania się podczas akcji ratowniczej na wodzie, a także z geocachingu oraz survivalu. Podczas zajęć animacyjno-tanecznych dzieci uczestniczyły w warsztatach haftu krajeńskiego oraz rękodzieła charakterystycznego dla regionu Krajny. Wzięły także udział w nauce tańców krajeńskich. Każde zajęcia poprzedzone były wykładem dotyczącym lokalnej kultury ludowej.

 

 

Podczas wycieczki pieszej do Rezerwatu Jezioro Wieleckie oraz organizowanych spływach do Orla i Witosławia, uczestnicy zapoznawali się z bogactwem fauny i flory Krajeńskiego Parku Krajobrazowego, obszarami chronionymi w powiecie nakielskim, zasobami dziedzictwa przyrodniczego Doliny Noteci, a także lokalnymi zabytkami architektonicznymi takimi jak zespół Pałacowo-Parkowy, Kościół św. Macieja.

 

Miejscem organizacji Letniego Obozu Wodniackiego była Harcerska Stanica Wodna w Rościminie. Łącznie podczas odbywającego się obozu przeprowadzono 46 godzin zajęć merytorycznych i plenerowych, nad których przebiegiem pracowała kadra 4 instruktorów turystyki kwalifikowanej.

 

Poprzez uczestnictwo w obozie dzieci miały możliwość rozwinąć posiadane umiejętności społeczne, nauczyć się współpracy, a także zabawy i wypoczynku na łonie natury. Pobudzona została ich aktywność ruchowa. Dzieci poznały bogactwo kulturowe i przyrodnicze Doliny Noteci, przez co nauczyły się wykorzystywania lokalnego dziedzictwa we własnym rozwoju.

 

Organizacja obozu była możliwa dzięki dofinansowaniu w wysokości 20 000,00 zł uzyskanemu od Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” w ramach Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność dla obszaru powiatu nakielskiego na lata 2016-2023 ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

 

Materiał: Michał Raczyński, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Drzewianowo

 

Odwiedź także

Polecamy

Szukaj

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzezone.