Gdy bardzo silne mrozy niepozwalaną na korzystanie z uroków pływania po rzekach i podziwiania piękna otaczającej nas przyrody. Bardzo chętnie przenosimy się na basen. Kajakarze z Koła Turystów Górskich im Klimka Bachledy w Kcyni dzięki uprzejmości i dużej życzliwości kierownictwa Ośrodka Sportu i Rekreacji w Janikowie organizują zajęcia dla wszystkich chętnych na basenie „Wodnik” w Janikowie.
Specjalnie przygotowane, oczyszczone i zdezynfekowane kajaki oraz inny sprzęt kajakowy, który w sezonie wiosenno-jesiennym ułatwia nam pływanie po różnych rzekach i jeziorach nie tylko na terenie naszego regionu, ale całej północno-wschodniej Polski. Umożliwiają nam doskonalenie umiejętności manewrowania kajakami oraz ćwiczenie różnego rodzaju technik asekuracji tak potrzebnych w czasie pływania na przykład po Rokitce czy Orlej.
Pod okiem doświadczonych Instruktorów Kajakarstwa Polskiego Związku Kajakowego młodzi i starsi adepci kajakarstwa uczą się, panowania nad łódką rozpoczynając od manewrów najprostszych, aby wraz z opływaniem nauczyć się naturalnie i bezboleśnie także tych skomplikowanych. Ćwiczą, więc na tempa: sposoby wsiadania i wychodzenia z kajaków, przyjmowania prawidłowej pozycji w kajaku, płynięcia do przodu, zakręcania kajakiem przy pomocy wychylenia biodra lub przy pomocy wiosła. Różnego rodzaju kontry (czeską, sterującą), które umożliwiają między innymi wchodzenie w cofki na rzece oraz sterowanie kajakiem w czasie pokonywania przeszkód naturalnych. Doskonalą podpórki, które zabezpieczają nas przed wywrotką: wysoką i niską będące także wstępem do nauki dużo poważniejszych technik, jaką jest niewątpliwie między innymi „eskimoska”.
Piórkowanie i naciąganie potrzebne do sytuowania kajaka na wodzie w odpowiedniej pozycji. W warunkach ćwiczeń na basenie, gdy instruktor najpierw sam prezentuje odpowiednią technikę a następnie stojąc obok ćwiczącego, indywidualnie asekuruje i pomaga w prawidłowym jej wykonaniu, możliwy jest szybki progres w opanowaniu odpowiednich umiejętności. Taki cykl przygotowań do sezonu wiosenno- letniego pozwala w pełni wykorzystać potencjał, jaki drzemie w aktywnym kajakarstwie, a polega on między innymi na kształtowaniu szacunku do piękna naszego regionu, kreowaniu oczekiwanych postaw społecznych nacechowanych odpowiedzialnością i tolerancją oraz przeżywaniu emocji niespotykanych gdzie indziej.
Dużą pomocą w przeprowadzeniu tych zajęć służą wychowankowie kcyńskiej placówki opiekuńczo-wychowawczej. Dlatego tak bardzo nas cieszy liczny udział młodzieży w naszych imprezach kajakowych organizowanych w współpracy z Lokalną Grupa Działania Stowarzyszenie Partnerstwo dla Krajny i Pałuk oraz różnych instytucji samorządowych i społecznych.
Tekst i foto: Jacek Maćkowski