Ułatwienia dostępu

Kontrast:
Czcionka:
A-
A+

 

Nakło nad Notecią, 09.10.2017 r.

Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” w dniach 6-7 października 2017 r. było organizatorem wyjazdu studyjnego „Lepszy przykład niż wykład” – generowanie pomysłów na lokalne inicjatywy poprzez upowszechnianie dobrych praktyk dla przedstawicieli lokalnych NGO oraz liderów z obszaru LSR. Tegoroczny wyjazd odbył się na teren Puszczy Noteckiej.

 

 

Pierwszy etap wyjazdu obfitował w informacje dotyczące działalności LGD Puszcza Notecka, przede wszystkim tworzenie i rozwój wiosek tematycznych na terenie województwa wielkopolskiego.

Olandia – zabytkowy skansen z XIV wieku z zespołem dworskim wraz z parkiem, znajdujący się w Prusimiu na terenie Puszczy Noteckiej na odwiedzających zrobił ogromne wrażenie, bogactwo atrakcji zaskoczyło wszystkich; na terenie Olandii od części zabytkowych budynków i wystaw, została nam przybliżona historia Olędrów oraz dzieje całego dworku od początku zakupu ziem do momentu rewitalizacji całego obszaru, które zostało przekształcone na potrzeby wypoczynku, rekreacji czy spotkań biznesowych. Oprócz spaceru po skansenie, zwiedziliśmy mini zoo, winiarnię i spa, a także zabytkowy wiatrak, który jest znakiem rozpoznawczym Olandii. Na zakończenie dnia odbyły się warsztaty z pieczenia chleba, które przeprowadził szef kuchni, a podczas których każdy mógł sprawdzić swoje umiejętności kulinarne i upiec swój własny bochenek.

 

 

 

Drugi dzień wyjazdu to już Mniszki i wioska ginących zawodów, poznaliśmy nie tylko historię dworku, ale również formy funkcjonowania Wioski oraz atrakcje, jakie oferuje. Odwiedziliśmy wszystkie pomieszczenia dawnej płatkarni, w której znalazła się między innymi historyczna sala lekcyjna, a także pomieszczenia stylizowane na stanowiska pracy poszczególnych zawodów: kowala, bednarza, szewca, garncarza, wikliniarza, pszczelarza oraz praczki. Ponadto pracownicy Wioski przeprowadzili z nami warsztaty z trudnej sztuki wikliniarstwa oraz garncarstwa, podczas których wykonaliśmy wózki wiklinowe oraz wazoniki i garnuszki.

 

 

 

Chorzępowo, to już moc dobrych praktyk, czyli idealny przykład rozwoju małej miejscowości dzięki pozyskiwaniu środków zewnętrznych, przede wszystkim jednak dzięki zapałowi i zaangażowaniu mieszkańców.

Ostatnim miejscem, które zwiedziliśmy podczas wyjazdu był Zamek Opalińskich w Sierakowie, które od 1995 roku działa jako muzeum. Po krótkim wykładzie o dziejach zamku i jego rodziny, a także losach eksponatów znajdujących się w budowli, ruszyliśmy zwiedzać zamek. Największą atrakcją była sala konferencyjna oraz sarkofagi członków rodziny Opalińskich. Podczas wizyty na zamku mieliśmy okazję podziwiać dawne stroje z okresu szlachty polskiej a to za zasługą Wielkopolskiej Braci Sarmackiej.

 

 

 

 

 

 

Odwiedź także

Polecamy

Szukaj

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzezone.