Nakło nad Notecią, 18.09.2017 r.
W minioną sobotę, tj. 16.09.2017 r. w Matyldzinie odbyło się doroczne Święto Ziemniaka, którego organizatorami byli: Gminna Rada Kół Gospodyń Wiejskich w Mroczy oraz Sołectwo Matyldzin. Stowarzyszeniu „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” przypadł szczególny zaszczyt partnerowania temu wydarzeniu, w którym udział wzięli mieszkańcy Matyldzina i okolic.
Ziemniaczaną imprezę prowadzili p. Renata Bolka – przewodnicząca mroteckich KGW oraz p. Marek Maciejewski – sołtys Matyldzina. Wydarzenie rozpoczęli od przedstawienia historii pomysłu na matyldzińskie święto oraz podziękowania tym wszystkim, którzy włączyli się w organizację imprezy. Następnie słów kilka nt. ziemniaków, ich odmian, uprawy oraz wartości odżywczych wypowiedzieli pracownicy Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie, zachęcając do uprawiania i spożywania tego niedocenianego warzywa.
Po oficjalnej części Burmistrz Miasta i Gminy Mrocza Leszek Klesiński wraz z Dyrektor Biura LGD Dorotą Stanek ogłosili wyniki konkursu na najdziwniejszą bulwę. I miejsce zajęła pyra p. Barbary Musiał, zaszczytne II miejsce przypadło w udziale ziemniakowi przyniesionemu przez p. Zofię Tadrzak, zaś na trzecim miejscu uplasowała się bulwa p. Anny Kopeć. Zwyciężczyni konkursu za najbardziej oryginalną bulwę otrzymała frytkownicę ufundowaną przez Burmistrza Miasta i Gminy Mrocza.
Święto Ziemniaka w Matyldzinie to przede wszystkim zaś degustacja potraw z ziemniaków przyrządzanych przez panie z KGW Matyldzin. Były więc: pyry z parownika ze śledziem, tradycyjna krajeńska zupa ziemniaczana tzw. „zaklepusy” oraz szare kluski z kapustą. Największą „smakową” atrakcją wydarzenia były zaś placki ziemniaczane smażone „pod chmurką” przez Sołtysa Matyldzina.
Podczas imprezy nie zabrakło również konkurencji sportowych z pyrą w tle. Były: skoki w workach, rzut ziemniakiem do wiadra, a także obieranie i tarcie ziemniaków na czas. Ponadto w czasie ziemniaczanego święta można było odwiedzić punkt informacyjno-promocyjny Partnerstwa dla Krajny i Pałuk, w którym pracownicy biura oferowali nie tylko doradztwo z zakresu pozyskiwania funduszy unijnych w ramach Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność dla obszaru powiatu nakielskiego na lata 2016-2023, ale również atrakcje dla całych rodzin, czyli gry i zabawy edukacyjne z nagrodami. Dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych cieszyły się kolorowanki oraz malowanie twarzy.
Partnerami wydarzenia byli: Miasto i Gmina Mrocza, Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie, Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk”.