Krajeńska Akademia Seniora to projekt realizowany przez Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” w okresie od marca do grudnia 2016 r. przy wsparciu finansowym Województwa Kujawsko – Pomorskiego. Główny cel projektu „integracja i aktywizacja osób starszych zamieszkujących powiat nakielski oraz zapobieganie marginalizacji tej grupy z wykorzystaniem lokalnych zasobów historycznych, kulturowych i przyrodniczych” został osiągnięty poprzez realizację różnorodnych działań dla osób w wieku 60+:
Krajną inspirowani
Działanie obejmowało cykl 4 zajęć warsztatowych nawiązujących do lokalnych tradycji regionu Krajny. Zajęcia manualne dla seniorów każdorazowo wzbogacone zostały lekcją muzealną lub wykładem o tradycji, kulturze czy zwyczajach Krajniaków. Uczestnicy nabyli praktycznych umiejętności wykonania ozdób wiosennych, zegara jako jednego z najczęstszych elementów wyprawy panny młodej na Krajnie, malowania na szkle oraz przygotowywania tradycyjnych potraw kuchni krajeńskiej. W ramach zadania zorganizowano także stoisko promocyjne seniorów podczas dorocznego Konkursu Dziedzictwa Kulinarnego „Smaki Krajny i Pałuk” organizowanego przez Partnerstwo w maju.
Z wody widać inaczej
Rejs statkiem Doliną Noteci oraz możliwość podglądania bogactwa okolicznej przyrody z nieco innej perspektywy, a także zwiedzanie Skansenu w Osieku z licznie zachowanymi obiektami architektury Krajny to kolejna atrakcja jaką Stowarzyszenie przygotowało dla seniorów. Rejs Notecią miał charakter biesiadny, a jego uczestnicy integrowali się przy ludowej muzyce i wspólnym śpiewaniu oraz kosztowaniu lokalnych specjałów.
Piechotą Doliną Noteci
Wciąż aktualne jest przysłowie „w zdrowym ciele zdrowy duch”. I choć rozumienie tego przysłowia może mieć bardzo szerokie zastosowanie, to najczęściej kojarzy się nam bez względu na wiek z aktywnością fizyczną. W myśl przysłowia uczestnicy projektu zachęceni zostali zatem do codziennej aktywności fizycznej poprzez udział w 3 spacerach nordic walking. Spacery odbywały się po urokliwych zakątkach Doliny Noteci i poprzedzone zostały krótkim instruktażem w zakresie prawidłowych technik marszu z kijkami oraz zbawiennego wpływu tej formy rekreacji na zdrowie i samopoczucie seniora.
Zdrowym być
Ostatni element projektu to spotkania tematyczne z dietetykiem i kosmetologiem. Aby po 60. roku życia nadal zachować sprawność i energię, warto wprowadzić zmiany w diecie. Niezwykle istotna jest również dbałość o cerę i pielęgnacja skóry dojrzałej. Uczestnicy spotkań usystematyzowali swoją wiedzę w tym zakresie oraz mieli możliwość skorzystania z indywidualnych porad ekspertów.
Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” serdecznie dziękuje Zarządowi Województwa Kujawsko – Pomorskiego za wsparcie finansowe projektu oraz partnerom: Nakielskiemu Ośrodkowi Kultury im. Zygmunta Kornaszewskiego w Nakle nad Notecią, Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią oraz Gminnemu Centrum Kultury i Biblioteki im. Klary Prillowej w Kcyni za pomoc w jego realizacji.
Opracowanie: Dorota Stanek
koordynator projektu