Tegoroczna Ogólnopolska Akcja Sprzątanie Świata odbyła się w całym naszym kraju w dniach od 16 do 18 września. Akcja ta jest częścią światowego ruchu i od ponad 25 lat najpopularniejszym w kraju wolontariackim ruchem na rzecz poszanowania środowiska, działającym dzięki Fundacji Nasza Ziemia pod egidą UNEP (programu środowiskowego ONZ). Celem tegorocznej edycji było kształtowanie poszanowania zasobów Ziemi, unikanie tworzenia odpadów, szacunek do wytworzonych przedmiotów i uświadamianie Polakom ich codziennego wpływu na środowisko. Kajakarze z Koła Turystów Górskich im. Klimka Bachledy przy Zakładzie Poprawczym w Kcyni dzięki życzliwości dyrekcji kcyńskiego Zakładu Poprawczego, który umożliwił między innymi wykonanie w warsztatach szkolnych przez wychowanków pod kierunkiem Dariusza Cylkowskiego okolicznościowego banera. Przy wsparciu LGD Partnerstwo dla Krajny i Pałuk w Nakle nad Notecią, oraz w współpracy z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Wyrzysku, dyrekcji Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wyrzysku oraz służb miejskich w Wyrzysku zorganizowali dwa spływy kajakowe, których nadrzędnym celem była akcja sprzątania rzeki Łobżonki na odcinku z Wyrzyska do Osieka.
15 września grupa 10 uczniów wyrzyskiego gimnazjum pod kierunkiem nauczyciela w-fu. pana Adama Dziamary, a 17 września grupa 18 mieszkańców Wyrzyska, Gołańczy i Chodzieży kierowana przez panią Beatę Borowczak wspólnie z doświadczonymi kajakarzami (pracownikami i wychowankami kcyńskiej placówki resocjalizacyjnej) z KTG im K Bachledy przy Zakładzie Poprawczym w Kcyni, płynąc kajakami, bawiąc się i podziwiając uroki skąpanej słonecznymi promieniami Łobżonki zbierała puszki, butelki oraz inne odpady pływające w nurcie rzeki. Pokonywanie nielicznie leżących drzew i umiejętne manewrowanie dwuosobowymi kajakami tak, aby z jednej strony zebrać odpady, a z drugiej nie dopuścić do wywrotki sprawiało wiele niezapomnianych przeżyć i doświadczeń. Worki z zebranymi odpadkami złożyliśmy przy oczyszczalni ścieków w Wyrzysku oraz po dopłynięciu do Osieka przy moście na Łobżonce. Imprezę zakończyliśmy dzięki uprzejmości pana Romana Skiby wspólnym integracyjnym grillem w Muzeum Kultury Ludowej w Osieku.
16 września dzięki inicjatywie nauczycieli pani Joanny Betscher i pana Dariusza Betschera oraz przy wsparciu pana Michała Hopfingera dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im St. Staszica w Nakle nad Notecią oraz Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią, które udostępniło nieodpłatnie sprzęt kajakowy, KTG im K Bachledy przy Zakładzie Poprawczym w Kcyni zorganizowało podobną akcję związaną z Sprzątaniem Świata na Noteci na odcinku z Chobielina do Nakła. Wzięła w niej udział liczna grupa uczennic i uczniów, których wychowawcą jest pani Joanna Betscher. Po odprawie i omówieniu zasad bezpieczeństwa obowiązujących na wodzie przez Instruktora PZKaj Jacka Maćkowskiego, omówiono cele akcji Sprzątanie Świata (zbierania butelek i puszek do przygotowanych worków). Koledzy instruktorzy kajakarstwa - Olaf Stasiak, Mikołaj Maćkowski - współodpowiedzialni za bezpieczeństwo uczestników spływu byli pod wielkim wrażeniem otwartości na sugestie, pomoc i współdziałanie młodych adeptów kajakarstwa. Dziewczęta i chłopcy wykazali się wielką empatią w zrozumieniu konieczności dbania o czystość otaczającego nas środowiska, a bawiąc się szybko opanowywali podstawowe umiejętności manewrowania kajakami na rzece. Duży dystans do swoich słabości oraz zaradność w pokonywaniu problemów to umiejętności, które powinni posiadać wszyscy absolwenci szkół średnich. Na pewno przydadzą się im w rozwijaniu swoich zainteresowań w aktywnym i kulturalnym spędzaniu czasu wolnego oraz w przyszłej pracy zawdowej. Podsumowanie akcji odbyło się w nakielskiej marinie w czasie degustacji przepysznych kiełbasek z grilla. Doskonałej zabawie, przekomarzaniom oraz planowaniu wspólnych spływów na innych rzekach nie było końca.
W sumie w tej trzydniowej akcji Sprzątanie Świata na wodach rzek naszego regionu wzięło udział bezpośrednio 80 osób. Dla nas kajakarzy sprawy związane z czystością naszych rzek nie są pustymi hasłami, dlatego zachęcamy do czynnego i odpowiedzialnego odpoczynku nad wodą całe rodziny. Planujemy wspólnie z Komendą Powiatową Policji w Nakle nad Notecią w najbliższym czasie przeprowadzić cykl szkoleń i prezentacji w szkołach naszego powiatu na temat bezpiecznego uprawiania sportów wodnych.
Tekst i zdjęcia: Jacek Maćkowski - KTG w Kcyni