Ułatwienia dostępu

Kontrast:
Czcionka:
A-
A+

 

Koło Gospodyń Wiejskich „OLSZANKI” z Olszewki bierze udział w Plebiscycie Gazety Pomorskiej na najpopularniejsze KGW w województwie aby oddać głoś na KGW „Olszanki”, należy wysłać sms o treści KGW.81 na numer 71321.

Krótka historia Olszanek

Początek działalności koła to rok 2009, gdy w Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Olszewki i Lubaszcza realizowany był projekty pt. „Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Olszewce jako Centrum edukacji na wsi dla młodych i starszych” oraz „Olszewka tańczy i śpiewa w strojach krajeńskich” to było pierwsze oficjalne spotkanie Pań które teraz tworzą Koło Gospodyń Wiejskich „Olszanki”. Celem tego projektu m.in. była nauka haftu krajeńskiego i wyhaftowanie elementów strojów dla Dziecięcego Zespołu Folklorystycznego „Chabry”. Paniom przypadło do gustu swoje towarzystwo, podczas spotkań nie tylko haftowały ale i wymieniały się przepisami oraz poradami związanymi z gospodarstwem domowym i postanowiły, że mimo iż projekty dobiegają końca one nadal chcą się spotykać dlatego postanowiły utworzyć Koło Pań Aktywnych „Olszanki”, które również później dołączyło do Gminnej Rady Kobiet w Nakle, rzezające wszystkie KGW z gminy Nakło.

Panie Olszanki mimo że rozpoczęły swoją wspólną współpracę od haftu krajeńskiego słyną nie tylko w regionie ale i w całym kraju ze swoich zdolności kulinarnych na swoim koncie moją kilkadziesiąt nagród zarówno na szczeblu lokalnym, wojewódzkim i ogólnopolskim w takich konkursach jak:

- ”Smaki Krajny i Pałuk”:

2010r: Gołąbki faszerowane wątróbką z jabłkami,

2011r: Nalewka z czarnej porzeczki, Gołębi rosół, Tort karmelowy

2012r: Smarowidło Babci Fili, Pierogi z serem, Pitoloki z weka, Winko Fredka, Ser smażony

2013r: Bułeczki owsiane, Kaczka z weka, Śledzie smażone, Powidła śliwkowe, Królewski karp, Kiełbasa słoikowa

2014r: Zupa z pory, Dżem rabarbarowy, Domowa czekolada, Murzynek, Piernik Dojrzewający

2015r: Chleb na kwasie, Powidła z glubek

- „Nasze Kulinarne Dziedzictwo” za:

2011r: Rosół gołębi z kluseczkami, Nalewkę z czarnej porzeczki,

2012r: Nalewkę świąteczną, Gulasz z sarny z pampuchami i zupę szparagową,

2013r: Pierogi drożdżowe smażone

2014r: Wątróbką z jabłkami i psiakrewka, Pitoloki

2015r: Pieczone ogony wołowe i zupę „Nic”

- Konkurs „Święto Gęsiny na Krajnie” za: Roladki z kurkami, Pierożki smażone drożdżowe, Roladki ze śliwką i morelą w sosie rozmarynowym, Sznycelki z piersi gęsi w sosie żurawinowym,

- „Smak Roku 2013” na Festiwalu Smaku w Grucznie za Pierogi drożdżowe smażone,

- „Perłą 2014” przyznaną przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego za Wątróbkę z jabłkami i psiakrewkę oraz nominację do nagrody „Perła 2015” za „Pieczone ogony wołowe”

Nagrodzonych produktów i potraw można spróbować na stoisku Pan Olszanek podczas festynów, dożynek, targów.

Panie co roku przygotowują również wieniec na dożynki parafialne, gminne i powiatowe. W roku 2014 przygotowany przez nie wieniec został wyróżniony na Dożynkach Powiatowych w Sucharach. Panie współorganizują również rokrocznie Spotkanie Bożonarodzeniowe, Dzień Kobiet, Dożynki Parafialne dla społeczności wsi Olszewka i Lubaszcz.

Koło działa przy Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Olszewki i Lubaszcza a jego przewodniczącą jest Elżbieta Minda.

W roku 2013 jedna z członkiń koła Aleksandra Agata Minda została zaproszona przez Kancelarię Prezydenta RP do udziału w spotkaniu z Panią Prezydentową Anną Komarowską podczas debaty na Dożynkach Prezydenckich w Spale na temat „Kobieta wiejska we współczesnym świecie” jako jedna z prelegentek. A 8 marca 2015 r. uczestniczyła w debacie pt. „Aktywność kobiet, siłą społeczności wiejskich” z udziałem Anny Komarowskiej w Pałacu Prezydenckim”

Olszanki” miały również dwukrotnie przyjemność współpracować z programem TV Regionalnej Bydgoszcz „Agroregion” gdzie prezentowały swoje przepisy na potrawy, przetwory i słodkości z wiśniami oraz pączki i faworki na karnawał.

Koło regularnie współpracuje z Niepubliczną Szkołą Podstawową im. Józefa Blechacza w Olszewce, Dziecięcym Zespołem Folklorystycznym „Chabry” Stowarzyszeniem „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” oraz Kujawsko-Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Minikowie. Pomaga przy organizacji różnego rodzajów imprez, prowadząc warsztaty i pokazy kulinarne i rękodzielnicze.

Panie Olszanki jak nie pichcą to oczywiście śpiewają piosenki ludowe, biesiadne przy akompaniamencie Pana Edzia Chwiłki, któremu poświęcony był również pierwszy projekt jaki zrealizowały Olszanki „Edward na harmonii gra” w 2010 roku, w ramach którego zakupiony został akordeon. Inne projekty realizowane przez Koło to:

- „Wiejska Akademia Umiejętności – warsztaty rękodzielnicze, muzyczne, taneczne i festiwale w Olszewce”- 2011r.

- „Rękodzieło i muzyka – wyrazić siebie”- 2011r.

- „Barwy, smaki i dźwięki naszego regionu” - 2012r.

Wiejska Akademia Umiejętności – warsztaty rękodzielnicze, muzyczne, kulinarne i festiwal w roku 2013 ”,

- "Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"– warsztaty taneczne, audycje muzyczne oraz żywa lekcja historii w Wiejskiej Akademii Umiejętności w Olszewce – 2014r.

- „Organizacja cyklu szkoleniowego dla dzieci i młodzieży podnoszącego wiedzę o atrakcjach Ekomuzeum Doliny Noteci oraz organizacja przeglądu folklorystycznego w Olszewce”- 2014r.

- „Jesień w krajeńskiej chacie czyli podróż w czasie”- 2014r.

- „Wiosna w krajeńskiej chacie” - 2015r.

Materiał: Aleksandra Agata Minda

Koło Gospodyń Wiejskich „Koło Pań Aktywnych Olszanki”

 

KGW

 

 

Olszanki-1

Olszanki-3

 

Olszanki-2

 

Olszanki-4

Odwiedź także

Polecamy

Szukaj

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzezone.