Opady deszczu na początku lipca pozwoliły nam dwukrotnie (28 czerwca i 17 lipca) zorganizować spływy na rzece Głomi. Ta malownicza rzeka jest dopływem Gwdy w rejonie Dobrzycy na północ od Piły. Grupa naszych entuzjastów mocnego pływania na kajakach zwałkowych skorzystała z okazji, aby doskonalić swoje umiejętności na licznych przeszkodach zalegających nurt tej rzeki. Kajaki zwodowaliśmy w miejscowości Dolnik i po przepłynięciu pierwszego stosunkowo łatwego odcinka do Skórki, koledzy debiutujący w pływaniu na tego typu rzekach mogli poczuć się pewnie w kajakowych jedynkach przeznaczonych do pływania na takich rzekach. Są to kajaki o konstrukcji pozwalającej przeskakiwać leżące drzewa, przeciskać się pod nimi, zwrotniejsze i dające wiele radości w pływaniu po rzekach o wartkim nurcie. Od jazu w miejscowości Skórka rzeka zmieniła swój charakter i z leniwie płynącej zmieniła się w rzekę o charakterze górskim i zwałkowym. Doskonałej zabawie w pokonywaniu przeszkód nie było końca. Po dopłynięciu do miejscowości Stara Kuźnia kolega Paweł Owsianny, biolog UAM zaprosił nas do zwiedzenia Placówki Edukacyjno-Badawczej Nadleśnictwa Piła. Miejscowi pracownicy zapewnili nas, że Głomia nie będzie oczyszczana z naturalnie zwalonych drzew i że stanowi ona ze względu na swoje walory przyrodnicze jedną z najcenniejszych rzek w rejonie Piły.
Przełom czerwca i lipca to także trzy spływy na rzece Brdzie zorganizowane przez nasze Koło turystów Górskich im K Bachledy przy Zakładzie Poprawczym w Kcyni dla przyjaciół i sympatyków kajakowych przygód. (13 czerwca, 2 lipca i 11-12 lipca,) Wybraliśmy ciekawy i zarazem długi, bo przeszło 30 kilometrowy odcinek z Woziwody do Piły Młyn przed Gostycynem. W tych spływach wzięło udział w sumie około 60 chętnych. Mogliśmy zapoznać się z doskonałą infrastrukturą wybudowaną przez miejscowe władze lokalne dla upowszechniania kajakarstwa, na, którą składały się pomosty, wiaty, stoły i kosze na śmieci. Turystyczne dwójki doskonale radziły sobie z silnym nurtem rzeki jak i leżącymi w poprzek drzewami. Zgranie złóg i doświadczenie kajakowe pozwalały czasami szybkie płynięcie nie wykorzystując wioseł a tylko nurt rzeki. Wszystkich nas oczarowała czystość Brdy jak i dzikość lasów otaczających ją chronionych przez Tucholski Park Krajobrazowy.
Wiele emocji przyniosło nam pokonywanie legendarnego „piekiełka” na odcinku z leśniczówki Świt do Piły Młyna. Ważnym doświadczeniem dla kadry instruktorskiej naszego koła było zorganizowanie 4 lipca spływu na Zalewie Koronowskim dla dwudziestoosobowej grupy niepełnosprawnych głuchoniemych kajakarzy z Bydgoszczy. Te wspaniałe koleżanki i koledzy całymi rodzinami przełamywali stereotypy dotyczące szerokiego korzystania z tej aktywnej formy wypoczynku nad wodą. Przejmująca i znamienna była cisza na wodzie i komendy oraz polecenia wydawane uczestnikom spływu przez instruktorów za pomocą gestów …. Integracyjny grill w miejscowości Kręgiel pozwolił nawzajem poznać się i wczuć w wzajemne oczekiwania wobec otaczającej nas rzeczywistości.
5 lipca Koło Turystów Górskich im K Bachledy przy Zakładzie Poprawczym w Kcyni zorganizowało spływ kajakowy na rzece Łobżonce z Dorotowa do Witrogoszcz dla mieszkańców okolicznych gmin. Wzięli w nim udział między innymi seniorzy, dla których spływ ten był okazją na doskonałą zabawę i wspomnienie czasów aktywnego wypoczynku nad wodą. Asekuracja i wparcie przez młodszych uczestników spływu pozwalała nawiązywać serdeczne i bardzo ciekawe relacje międzypokoleniowe. Wiele przyjemności sprawiło przepłynięcie Stawu Młyńskiego przed jazem w Witrogoszcz wśród kwitnących lilii wodnych i nenufarów…..
W dniach od 5 do 9 lipca Koło Turystów Górskich im K Bachledy przy Zakładzie Poprawczym w Kcyni wspólnie z Wyższym Seminarium Duchownym w Bydgoszczy i Stowarzyszeniem Wspierania Powołań Kapłańskich Diecezji Bydgoskiej zorganizowało VI Seminaryjny Spływ Kajakowy na rzece Piławie. W ciszy i skupieniu podziwialiśmy piękno i bogactwo otaczającej nas przyrody. Mogliśmy się wczuć w istotę spływów prowadzonych na tych rzekach przez księdza Karola Wojtyłę, dla którego kajakarstwo było doskonałą formą aktywnego wypoczynku oraz okazją do bliższego poznania dzieł Stwórcy. Doskonała atmosfera panująca wśród uczestników tego spływu mogłaby być wzorem dla innych.
W dniu 11 lipca na zaproszenie Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Nakle nad Notecią Instruktorzy Kajakarstwa PZKaj z naszego koła uczestniczyła w prezentacji technik ratownictwa kajakowego na nakielskiej przystani w czasie imprezy rekreacyjnej organizowanej przez Radio Nakło. Instruktorzy w basenie portowym pokazali, w jaki sposób kajakarze wspólnie mogą ratować się przy pomocy kajaków. Wspólnie z funkcjonariuszami policji przedstawiliśmy charakter zagrożeń idących za spożywaniem alkoholu i środków psychoaktywnych w czasie uprawiania sportów wodnych.
To nie koniec tegorocznych wakacji i zapraszamy na wodę. (nr tel. 693967877).
Tekst i zdjęcia: Jacek Maćkowski
Koło Turystów Górskich im. K. Bachledy przy Zakładzie Poprawczym w Kcyni