Ułatwienia dostępu

Kontrast:
Czcionka:
A-
A+

 

 

W dniach 11.05.2015 r. – 13.05.2015 r. lokalni liderzy z obszaru Partnerstwa dla Krajny i Pałuk uczestniczyli w wyjeździe szkoleniowym „Lepszy przykład niż wykład” zorganizowanym przez Stowarzyszenia na teren Dolnego Śląska. Tematem wiodącym wyjazdu były produkty turystyczne wybranych obszarów woj. dolnośląskiego oraz spotkanie z przedstawicielami Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo Izerskie” oraz Lokalnej Grupy Działania „Wrzosowa Kraina”.

 

 

Swój pobyt rozpoczęliśmy od wizyty w Starej Chacie Walońskiej – siedzibie Walonów, średniowiecznych mistrzów w dziedzinie wydobywania i przetwarzania bogactw naturalnych, kamieni szlachetnych, kwarcu, ród żelaza i metali. Uczestniczyliśmy w spotkaniu, podczas którego wysłuchaliśmy historii Walończyków oraz starych podań i legend związanych z Sudetami. Kolejna atrakcja czekała na nas w Karpaczu. Odwiedziliśmy tam Tajemnice Karkonoskie – magiczne miejsce, które wprowadziło nas w mistyczny świat gór. Dzięki współczesnej technologii poznaliśmy historię o zasiedlających Karkonosze zielarzach oraz legendy przedstawiające Ducha Gór. Następnie wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy Karpacz – malownicze miasteczko położone u podnóża Śnieżki.

 

 

Dzień drugi rozpoczęliśmy wizytą w siedzibie Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo Izerskie”. Prezes LGD przedstawiła nam projekty, jakie jej Partnerstwo zrealizowało w ramach działań PROW 2007-2013 oraz zapoznała z walorami turystycznymi Pogórza Izerskiego. Przedstawiła nam, w jaki sposób realizacja ich projektów przyczyniła się do promocji regionu i wzrostu zainteresowań turystów. Następnie pracownice LGD oprowadziły nas po Świeradowie, byśmy mogli zobaczyć część zrealizowanych inicjatyw. Panie zapoznały nas również z projektem „Śladem Izerskich Tajemnic”, który polegał na wytyczeniu szlaku turystycznego wzdłuż głównych atrakcji na terenie Gór Izerskich. Na naszym szkoleniowym szlaku znalazło się także miejsce na odwiedzenie Muzeum Kargula i Pawlaka w Lubomierzu, gdzie zobaczyliśmy jak ważny jest marketing miejsca a także w jaki sposób budować produkt turystyczny w oparciu o pozytywne skojarzenia i drobne rzeczy. Kolejnym punktem wizyty na Dolnym Śląsku był Zamek Czocha. Jeden z najpiękniejszych polskich zamków, w którym przeszłość łączy się z przyszłością. Pani przewodnik przeprowadziła nas po salach otwartych dla turystów. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od dwupoziomowej Sali Rycerskiej, z której przeszliśmy do Sali Muzealnej a dalej tajnym przejściem do skarbca i Komnaty Książęcej. Chętne osoby mogły wejść na szczyt wieży, skąd rozciąga się malowniczy widok na zalew Kwisy.

 

 

Ostatni dzień naszego wyjazdu rozpoczęliśmy od wizyty w Zamku Legend Śląskich w Pławnej. Tam cofnęliśmy się w czasie i wysłuchaliśmy legend, których głównym bohaterem był karkonoski Duch Gór. W tej samej miejscowości mieliśmy możliwość zobaczenia repliki Arki Noego, w której znajduje się muzeum sztuki sakralnej. Mogliśmy tam zobaczyć m.in. kopię Całunu Turyńskiego i Świętego Graala. Z Pławnej udaliśmy się do Henrykowa Lubańskiego – małej wsi, w której znajduje się najstarsze drzewo w Polsce – cis pospolity. Jego wiek szacuje się na około 1300 lat. Stał on się dla wsi pomnikiem przyrody i symbolem inicjatyw mieszkańców. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu mieszkańców, realizowane są we wsi różne projekty pozwalające na jej rozwój oraz promocję. Podejmowane w Henrykowie działania są zauważane i promowane nie tylko na terenie gminy i powiatu, ale także na obszarze całego Dolnego Śląska. Ostatnim punktem naszego wyjazdu była wizyta w Ekomuzeum Wrzosowa Chata w Borówkach. Przedstawicielka LGD Wrzosowa Kraina opowiedziała nam, w jaki sposób realizowany jest program Ekomuzeum Wrzosowej Krainy oraz o działaniach tamtejszego Stowarzyszenia. Na koniec wizyty wzięliśmy udział w warsztatach zielarskich dot. kultury wiejskiej. Szczęśliwi, pełni nowych pomysłów i gotowi do działania powróciliśmy do Nakła nad Notecią.

 

Wyjazd studyjny współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, a jego celem było podniesienie poziomu wiedzy uczestników wyjazdu szkoleniowego w zakresie tworzenia i promocji atrakcji turystycznych takich jak: wioski i ścieżki tematyczne, które wykorzystują lokalne zasoby przyrodnicze i pozaprzyrodnicze np. zabytki, bogate zbiory muzealne, najczęściej odwiedzane obiekty, miejsca związane z dawnymi legendami oraz muzea.

 

 

 

Odwiedź także

Polecamy

Szukaj

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzezone.