Ułatwienia dostępu

Kontrast:
Czcionka:
A-
A+

 

3 października br. w świetlicy wiejskiej w Wielu odbyła się II Biesiada Krajeńska dla społeczności Gminy Sadki oraz Gminy Mrocza. Była to ostatnia impreza z cyklu biesiad organizowanych przez Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk”, którego celem była promocja lokalnej kultury ludowej oraz prezentacja inicjatyw zrealizowanych ze środków Unii Europejskiej w latach 2009-2014.

Podczas biesiady przybliżone zostały mieszkańcom Krajny projekty, które uzyskały dofinansowanie w ramach środków Lokalnej Strategii Rozwoju Partnerstwa dla Krajny i Pałuk. Głównymi beneficjentami działań programu LEADER były tutaj gminy, następnie domy kultury, na końcu zaś niestety mało aktywne organizacje pozarządowe. Kwota dofinansowania uzyskana przez podmioty z terenu Gminy Mrocza to 1 351 992,07 zł. Na obszar Gminy Sadki trafiło zaś łącznie 405 172,70 zł. Z tych środków m.in. wybudowano świetlicę w Wielu, wyposażono Harcerska Stanicę Wodną w Rościminie, a rozbudowy doczekał się budynek pełniący funkcje społeczno-kulturalne w miejscowości Sadki. Ponadto wydano wiele materiałów promujących obie gminy, zorganizowano szereg imprez kulturalnych i rekreacyjnych dla mieszkańców oraz zakupiono sprzęt sportowy do bezpłatnego użyczania lokalnej społeczności. Uczestnikom biesiady zaprezentowane zostały również działania podejmowane w ramach sieci Ekomuzeum Doliny Noteci, stanowiącej atrakcyjny produkt turystyczny powiatu nakielskiego.

Po części oficjalnej przyszedł czas na zabawę na ludową nutę. Kulturę regionu krajeńskiego zaprezentował zgromadzonym Zespół Pieśni i Tańca „Krajna”. Były melodie, tańce oraz przyśpiewki krajeńskie. Żywiołowa muzyka poderwała do tańca zaproszonych gości, którzy nie zeszli z parkietu aż do końca zabawy. Chętni mogli nauczyć się kroków wiwatu, polki a nawet zagrać na burczybasie.

Dla amatorów dobrej kuchni przygotowane zostały zaś – przez przedstawicielki Gminnej Rady Kół Gospodyń Wiejskich w Mroczy – lokalne przysmaki: szare kluski, żeberka w kapuście, krajeńskie zaklepusy, kompot z dyni oraz drożdżówka.

Wszystkim uczestnikom II Biesiady Krajeńskiej dziękujemy i już dziś zapraszamy na kolejne wydarzenia organizowane przez Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk”.

 

 

Odwiedź także

Polecamy

Szukaj

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzezone.