Ułatwienia dostępu

Kontrast:
Czcionka:
A-
A+

 

 

Ucz się tańczyć, w przeciwnym razie nie będą aniołowie wiedzieć, co z tobą począć, człowiecze!

Święty Augustyn

 

Taniec to ulubiona forma ekspresji dziecięcej. Przedszkolaki najchętniej tańczą prosty taniec, którego układ i krok jest im już znany. Ważne jest, aby taniec umożliwiał dzieciom przeżycie radości, zadowolenia i satysfakcji z własnej aktywności i ze współdziałania z partnerami przy tworzeniu wspólnego ruchu.

Zajęcia muzyczne i taneczne posiadają wielkie znaczenie dla dziecka w wieku przedszkolnym, nie tylko kształcąc i wychowując, ale również dbając o zdrowie. Śpiewanie piosenek wpływa pozytywnie na prawidłowy rozwój klatki piersiowej oraz wiązadeł głosowych. Zajęcia ruchowe kształcą ogólną koordynację ruchową dziecka, oddziałując dodatnio na pracę narządów wewnętrznych (płuc, serca) oraz na układ nerwowy. Poprzez przyswajanie piosenek lub zapamiętywanie kolejności ruchów w zabawie lub tańcu, dziecko uczy się myślenia i koncentracji uwagi. Zajęcia te wdrażają dziecko również do porządku i ładu, szybkiej orientacji i podejmowania decyzji. Budzą chęć pokonywania trudności i umożliwiają uaktywnienie dzieci wykazujących bierną postawę w działaniu a dzieciom nadruchliwym stworzenie możliwości intensywnego ruchu podczas tańców. Konieczność zapamiętania poszczególnych zmian zachodzących w układach tanecznych zmuszają do uwagi, szybkiej orientacji, decyzji, uczą przestrzegać ładu i porządku, podporządkować się umownym zasadom, wyrabiają pozytywne cechy charakteru, kształcą wrażliwość estetyczną. Poznając piękno sztuki ludowej (taniec, muzyka, folklor) rozwijają w sobie poczucie własnej tożsamości i przynależności do konkretnego miejsca oraz poznają tradycje i wartości kulturowe regionu Pałuk.

W Samorządowym Przedszkolu nr 2 w Szubinie jest realizowany gminny projekt pod nazwą: „Organizacja warsztatów rękodzielniczych, wokalno-tanecznych, Gali Pałuckiej w Szubinie, biesiady na statku oraz publikacja książki o walorach kulturowych Pałuk”.

Niniejsza operacja jest współfinansowana ze środków  Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007- 2013, działania 413: Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów. Nadrzędnym celem operacji jest zachowanie oraz promowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego Pałuk, w tym również poznawanie, kultywowanie
i upowszechnianie folkloru, tradycji ludowych i wartości kulturowych  regionu Pałuk.

W projekcie biorą udział dzieci z terenu gminy Szubin w wieku od czterech do siedmiu lat. Zajęcia wokalno – taneczne odbywają się dwa razy w tygodniu począwszy od miesiąca stycznia 2014 roku.

Dzieci w ludowym zespole wokalno – tanecznym Pałuczaczki z radością tańczą
i śpiewają, pokazując swoje zdolności, umiejętności przed publicznością w środowisku lokalnym i poza jego obszarem. Chętnie poznają bogactwo języka gwarowego.
Nabyte w trakcie warsztatów umiejętności wokalno – taneczne dzieci zaprezentowały po raz pierwszy  pod koniec kwietnia w Przedszkolu Miejskim im. Ziemi Pałuckiej w Kcyni. Dzieci w szybkim tempie opanowały krok polki w obrocie i nauczyły się śpiewać gwarowo piosenki ludowe: „Posłała mnie matka”, „Kominiorz”, „Kukowka”, „Wisielok”, „Siwy koń”, „Poczkaj, poczkaj…”. Śpiewają również piosenkę o Szubinie.

 Następny występ miał miejsce na szubińskim rynku podczas tegorocznego festynu majowego, gdzie dzieci zaprezentowały się przed publicznością z okazji rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Dnia 2 maja 2014 roku w Szubińskim Domu Kultury odbył się 52. Konkurs Sztuki Ludowej Pałuk, podczas którego zaśpiewały i zatańczyły na ludową nutę. Popołudniu pomimo wietrznej aury wystąpiły również na rynku z okazji Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Dnia 14 maja 2014 roku dziecięcy zespół zawitał w Niepublicznym Przedszkolu Smerfuś II w Rynarzewie, gdzie został uraczony poczęstunkiem. W niedzielę 25.05. 2014 roku  w Nakle n/ Notecią podczas Jarmarku Św. Wawrzyńca dzieci zaprezentowały cały repertuar pałucki. Zatańczyły z wielką dumą i entuzjazmem poloneza do muzyki W. Kilara i tańce regionalne.

Spektakularny efekt dają wspólne występy Pałuczaczków z zespołem śpiewaczym Jesienny Kwiat, który działa przy Szubińskim Domu Kultury. Eklektyzm pokoleń, który jest widoczny podczas prezentacji, nie tylko zapiera dech w piersi i wyzwala w odbiorcach zarówno podziw, szacunek, ale także daje poczucie lokalnego patriotyzmu. Dzieciom przygrywa na akordeonie instruktor Rafał Świtniewski, który umożliwia dostosowanie rytmu do możliwości dzieci, do ich tempa, dynamiki.

Młodzi artyści pod okiem doświadczonego instruktora p. Jolanty Storzyńskiej orz przy dużym wsparciu rodziców chętnie uczestniczą w zajęciach, występach, rozwijając swoje umiejętności, zdolności wokalno– taneczne, a także sceniczne, tym samym krzewiąc kulturę naszego regionu.  

 

paluczaki 14 001

 

paluczaki 14 003

 

paluczaki 14 004

 

paluczaki 14 005

 

paluczaki 14 006

 

paluczaki 14 007

 

paluczaki 14 008

 

paluczaki 14 009

 

paluczaki 14 010

 

paluczaki 14 011

 

Odwiedź także

Polecamy

Szukaj

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzezone.