Poszukiwanie skarbów to powrót w lata dzieciństwa, lata szczęśliwe, a dzięki geocachingowi każdy może go rozpocząć od zaraz. Konkurs Geocaching – najlepszy kesz na Krajnie i Pałukach miał na celu pokazanie ciekawych miejsc powiatu nakielskiego oraz rozpropagowanie idei geocachingu. Na mapie powiatu pojawiło się 14 kolejnych (a jest ich już ponad 120) miejsc wartych zobaczenia i odkrycia ukrytego tam skarbu. 26.11.2013 roku po obradach Kapituły Konkursowej zostało wybranych 5 najbardziej zwracających uwagę pod względem techniki wykonania kesza oraz miejsca, w którym się znalazł.
Docenione zostały zmagania:
- Zespołu Szkół Gimnazjum nr 2 w Szubinie za kesz „Rybak”. Jest to multicache, usytuowany w centrum miasta Szubina, wskazujący jednocześnie miejsce historyczne oraz architekturę w postaci kościoła. Nazwa nawiązuje do pomnika Jana Pawła II.
- Szkoły Podstawowej im. Jana Czochralskiego w Kcyni za kesz „Otulina Grocholina”, uczniowie SP z Kcyni pokazali urokliwe miejsce w okolicach Grocholina, gdzie znajduje się rezerwat.
- Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Paterku za kesz „Żwirowisko”. Żwirowisko to miejsce historyczne, przypominające nie tylko mieszkańcom Paterka, ale całej społeczności o walce rodaków podczas II wojny światowej.
- Towarzystwa na Rzecz Rozwoju Ziemi Mroteckiej za kesz „U figurki”. Multicache wskazujący na historię ziemi mroteckiej.
- Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Samostrzelu za kesz „Nad rzeczką opodal krzaczka”. Miejsce ukazuje przyrodę gminy Sadki, gdzie przez wieś i okoliczne pola meandruje niezwykle urokliwa rzeczka Rokitka.
W ramach nagrody, zwycięzcy otrzymali urządzenia GPS, bez których trudno wyobrazić sobie geocaching.
Każdy kesz to inna historia, inne miejsca i inny skarb. Zachęcamy wszystkich niezdecydowanych do rozpoczęcia zabawy w geocaching – przeżyjecie niesamowite chwile i poznacie urokliwe i historyczne miejsca Krajny i Pałuk. Wszelkie informacje na stronie internetowej: www.turystyka-krajna-paluki.pl.