Ułatwienia dostępu

Kontrast:
Czcionka:
A-
A+

 

W dniach 27.09.2013 r. – 29.09.2013 r. Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” zorganizowało wyjazd szkoleniowy „Lepszy przykład niż wykład” w Dolinę Słupi, w którym uczestniczyło 35 osób reprezentujących społeczność lokalną powiatu nakielskiego. Tematem wiodącym szkolenia były produkty turystyczne w dolinach rzek, ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji takich jak: geocaching, questing oraz produkt lokalny. Gospodarzem wyjazdu była Fundacja „Partnerstwo Dorzecza Słupi”, która przywitała nas bardzo serdecznie.

Pierwszego dnia mieliśmy spotkanie z przedstawicielami Bytowskiego Centrum Kultury, którzy przedstawili nam swój projekt promowania Zamku w sieci, a także pokazali atrakcję, jaką jest questing. Zabawa ta jest innowacyjną metodą poznawania obszaru, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród turystów i wyznacza nowe trendy w turystyce w regionie. Metoda ta jest coraz powszechniej wykorzystywana przez inne organizacje turystyczne. Również tego dnia mieliśmy spotkanie z Gospodarzami, którzy zaprezentowali nam działania LGD oraz opowiedzieli o marce produktu: Zielone Serca Pomorza. W tym spotkaniu również udział wzięli lokalni twórcy certyfikowanych produktów. Na koniec dnia cała grupa wzięła udział w Bytoffsky’m Festiwalu, podczas którego zaprezentowali się młodzi artyści z Polski oraz ze Szwecji.

Drugiego dnia odwiedziliśmy Pomorskie Stowarzyszenie Nasze Środowisko, które pokazało nam swoją pracę związaną z turystyką rowerową. Przedstawiciele Stowarzyszenia opowiedzieli nam, w jaki sposób realizują własne koncepcje dotyczące przebiegu tras rowerowych na obszarze PDS. Tego dnia również odwiedziliśmy jednego z beneficjentów Fundacji Partnerstwo Dorzecza Słupi, którym jest Resort SPA Dolina Charlotty w Strzelinku. Dzięki temu mogliśmy przekonać się, jak działa Program LEAEDER na innym obszarze. Kolejną atrakcją, którą zobaczyliśmy było Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie, tzw. „Kraina w Kratę”. Jest to jedna z największych atrakcji turystycznych zlokalizowanych na obszarze PDS i stanowi jeden ze sztandarowych produktów lokalnych i turystycznych tego regionu. Odwiedzając to miejsce mogliśmy zobaczyć, jak lokalni mieszkańcy promują swój region oraz jak poprzez zabawę poszerzają wiedzę najmłodszych. Główną atrakcją tego miejsca jest powiększona dzięki środkom unijnym zagroda, będąca rekonstrukcją zabytkowej zagrody stanowiąca przykład gospodarstwa bogatego pomorskiego chłopa z początków XX w. Na koniec wzięliśmy udział w warsztatach zielarskich, podczas których wykonaliśmy mydełka ziołowe oraz świeczki z wosku pszczelego. Ostatnim punktem programu w ten dzień były odwiedziny w Stowarzyszeniu „Nasza Krępa”, gdzie przedstawiciele zaprezentowali nam projekty infrastrukturalne, które pomogły w utworzeniu w miejscowości Krępa Słupska miejsca rekreacyjno-wypoczynkowego, które stanowi jedyne takie miejsce na obszarze PDS.

Ostatniego dnia wyjazdu szkoleniowego odwiedziliśmy miejscowość Warcino, która ukryta jest wśród lasów, gdzie dominuje założenie pałacowo-parkowe należące niegdyś do kanclerza Rzeszy Otto von Bismarcka. Tam zwiedziliśmy pałac, w którym obecnie mieści się zespół szkół, a także odremontowaną wozownię, kościół z XV wieku i cmentarz psów Bismarcka. W 2011 roku miejsce to uzyskało certyfikat marki lokalnej Zielone Serce Pomorza. Dodatkową atrakcją było szkolenie z zakresu geocachingu, a później szukanie ukrytych skrzynek na terenie miejscowości.

Dzięki wyjazdowi szkoleniowemu na obszar Dorzecza Słupi zorganizowanemu przez Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” przedstawiciele lokalnej społeczności obszaru objętego LSR „Łączy nas Noteć” mogli poznać nowe metody promocji regionu, a także wzbogacić swoją wiedzę na temat budowania marki lokalnych produktów i tworzenia unikalnej oferty turystycznej. Wyjazd, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, przyczynił się także do aktywizacji lokalnych liderów oraz podniesienia ich umiejętności w kierunku realizacji zadań zawartych w LSR.

 

Odwiedź także

Polecamy

Szukaj

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzezone.