Miniony weekend upłynął miłośnikom tańca z terenu powiatu nakielskiego pod znakiem kultury ludowej. W Mroczy oraz w Witosławiu odbyły się I Krajeńsko-Pałuckie Spotkania Folklorystyczne, których uczestnikami byli członkowie profesjonalnych i amatorskich zespołów ludowych działających na obszarze objętym LSR „Łączy nas Noteć”. Dwudniowe wokalno-taneczne warsztaty poprowadziła p. Renata Gaj-Kowalska – kierownik Zespołu Regionalnego „Pałuki”. W zajęciach udział wzięło 35 osób zainteresowanych folklorem rodzimych stron. Byli to pasjonaci tańca oraz krzewienia kultury ludowej zarówno wśród społeczności lokalnej jak i turystów.
Warsztaty w dniu 26 lipca 2013r. rozpoczęło teoretyczne wprowadzenie do kultury pałuckiej. Uczestnicy zapoznani zostali z regionalnymi strojami, melodiami, tańcami oraz śpiewem. W trakcie zajęć praktycznych nauczyli się takich tańców jak Kukowka, Komar, Polka w dybkach oraz Osiemnaście kółek.
Drugiego dnia tańczyli i śpiewali Polkę węgierkę oraz Wilczka. Ponadto odbyła się próba generalna przed wspólnym pokazem wokalno-tanecznym, który miał miejsce 27 lipca 2013r. podczas Witosławskich Impresji Ludowych. Podczas występu 35 uczestników warsztatów stworzyło jeden zespół pieśni i tańca, by wspólnie zaprezentować program wypracowany w przeciągu 10 godzin zajęć. Warsztaty zaowocowały jednak nie tylko wspólnym koncertem. Pojawiły się również plany na przyszłość, zamysły kolejnych spotkań warsztatowych oraz zainicjowana została współpraca pomiędzy zespołami na co dzień działającymi po obu stronach rzeki Noteć.
Więcej zdjęć w >>Galerii<<
I Krajeńsko-Pałuckie Spotkania Folklorystyczne współfinansowane były ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, a ich organizatorem było Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk”.