Ułatwienia dostępu

Kontrast:
Czcionka:
A-
A+

logotypy unijne - informacja o współfinansowaniu zadania ze środków UE.

Nakło nad Notecią, 19.05.2025 r.

16 maja 2025 r. w Nakielskim Ośrodku Kultury im. Zygmunta Kornaszewskiego odbył się Powiatowy Przegląd Pieśni Ludowej „O krajeńską gąskę…”, który zgromadził ponad 60 młodych wykonawców z całego powiatu nakielskiego. Było to wyjątkowe święto lokalnej tradycji, folkloru i dziecięcej pasji do muzyki ludowej.
Wydarzenie miało na celu nie tylko promocję dziedzictwa Krajny i Pałuk, ale również wzmacnianie tożsamości regionalnej wśród najmłodszych mieszkańców oraz aktywizację lokalnych środowisk.

Konkursowa rywalizacja i występy pełne emocji
Uczestnicy – soliści oraz zespoły – prezentowali utwory ludowe przed dwoma składami jury, które oceniły występy w czterech kategoriach wiekowych: przedszkolaki, uczniowie klas I–III oraz IV–VI szkół podstawowych, a także w kategorii open (do 24 roku życia). Oceniano m.in. muzykalność, poczucie rytmu, zachowanie gwary i charakteru pieśni, dobór repertuaru oraz ogólny wyraz artystyczny.
Publiczność mogła usłyszeć zarówno klasyczne utwory takie jak „Lipka”, „Czerwone jabłuszko” czy „Laboga dziewuszki”, jak i mniej znane melodie z regionu. Wyjątkową atrakcją był występ Zespołu Pieśni i Tańca „Młoda Krajna”, który wprowadził widzów w świat autentycznego folkloru. Zwieńczeniem konkursu były wspólne miniwarsztaty taneczne dla uczestników wydarzenia przeprowadzone przez p. Agnieszkę Misiorek-Franków (instruktor ZPiT „Młoda Krajna”).

Lista laureatów Powiatowego Przeglądu Pieśni Ludowej „O krajeńską gąskę…”
- w kategorii przedszkolaki – soliści:
I miejsce: Lena Domińska – „Przepióreczka”
II miejsce: Oliwier Kozielski – „Czerwone jabłuszko”
III miejsce: Martyna Klucz – „Laboga dziewuszki”
- w kategorii przedszkolaki – zespoły:
I miejsce: Grupa III Pałuczaki, Przedszkole Miejskie w Kcyni – „Posłała mnie matka”
II miejsce: Grupa I Pałuczaki, Przedszkole Miejskie w Kcyni – „Franciszek”
III miejsce: Chaberki, Centrum Rozwoju Dziecka Reksio – „Poleczka”
Wyróżnienia: Żyrafki (Mrocza), Michasie (Nakło nad Notecią)
- w kategorii uczniowie klas I–III szkoły podstawowej – soliści:
I miejsce: Nikola Szczepaniak – „Lipka”
II miejsce: Helena Rabęda – „Czerwone jabłuszko”
III miejsce: Amelia Wojtczak – „Piekła baba chlyb”
- w kategorii uczniowie klas I–III szkoły podstawowej – zespoły:
I miejsce: Zespół wokalny Belcanto – „Idzie dysc”
II miejsce: Klasa 1c SP nr 2 Nakło – „Laboga dziewuszki”
III miejsce: ZPiT Krajenka – „Idzie dysc”
- w kategorii uczniowie klas IV–VI szkoły podstawowej – soliści:
I miejsce: Kalina Janka – „Lipka”
II miejsce: Nina Synakiewicz – „Lipka”
III miejsce: Lena Podgórska – „Czerwone jabłuszko”
- w kategorii uczniowie klas IV–VI szkoły podstawowej – zespoły:
I miejsce: Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Chabry” – wiązanka krajeńska
II miejsce: Zespół Wokalny Belcanto z SP Rynarzewo – „Gronicki Doliny”
III miejsce: Zespół muzyczny „Takt” – „Czerwone jagody”
- w kategorii open – soliści:
I miejsce: Marharyta Sokolova – „W polu lipeńka”
II miejsce: Wiktoria Markiewicz – „Skrzypek”
III miejsce: Marysia Paradowska – „Lipka”
- w kategorii open – zespoły:
I miejsce: Zespół Folklorystyczny „Jabłoneczka” – „Kukułeczka”
II miejsce: Dziecięcy Zespół Regionalny „Pałuki” z Kcyni – „Komar”
III miejsce: Zespół „Pałuczaki” z Szubina – „Z kamienia na kamień”

Dodatkowe wyróżnienia i nagrody specjalne:
Matylda Wachowska za wykonanie piosenki „Taka sobie”, Aleksandra Belter za utwór „Czerwone jagody”, Echo Krajny za piosenkę „Ech, poleczko”, Antonina Majdan za piosenkę „Czerwone jagody”, Helena Wośko za wykonanie wiązanki ludowej, Alicja Jedlińska za utwór „Oj, chmielu”, Michał Sikorski za wykonanie utworu „Żandar jedzie”.

Nagrodę specjalną za wyróżniającą pracę nad przygotowaniem dzieci do konkursu członkowie jury przyznali instruktorowi: Agata Mróz z Atelier Dźwięku.

Nagrody w postaci gier planszowych, puzzli, głośników przenośnych, słuchawek i plecaków dla solistów oraz voucherów na sesję zdjęciową w studio fotograficznym Foto-Lidki Fotografia Lidia Koniec dla zespołów, a także statuetki krajeńskiej gąski oraz nagrodę dla instruktora (napęd CD/DVD) ufundował Zarząd Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk”. Fundatorem nagród specjalnych dla uczestników (gry planszowe, puzzle piankowe i karty podarunkowe) było Stowarzyszenie Razem dla Trójki w Nakle nad Notecią.

Podziękowania i wsparcie
Organizatorzy – Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” – wraz ze współorganizatorem Zespołem Szkolno-Przedszkolnym nr 3 w Nakle nad Notecią oraz partnerami: Stowarzyszeniem Razem dla Trójki i Nakielskim Ośrodkiem Kultury, serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom, opiekunom, rodzicom i gościom za obecność i niezwykłą atmosferę.
Szczególne podziękowania kierujemy do członków jury (kategoria I – przedszkolaki: Joanna Kalka, Barbara Jasińska, Milena Kapica, Aleksandra Agata Minda; pozostałe kategorie: Patrycja Cywińska-Gacka, Dorota Milczarczyk, Henryka Tracz, Michał Gacka), prowadzących (Agnieszka Dolacinska – pomysłodawczyni konkursu, Monika Żydek) oraz obsługi akustycznej (Adrian Dziamecki, Paweł Kowalski) za profesjonalne przygotowanie wydarzenia.

Za pomoc przy organizacji przeglądu podziękowania należą się również młodym wolontariuszom z ZSP nr 3 w Nakle nad Notecią działającym pod bacznym okiem p. Alicji Borus, a także pracownikom biura LGD za pozytywną energię i kreatywność.

W trakcie przeglądu działał również punkt informacyjny Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk”, gdzie można było zapoznać się z ofertą projektu grantowego „Młodzi w Dolinie Noteci” realizowanego w ramach Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza 2021-2027. Podczas konkursu nie zbrakło także krótkiej informacji o działaniach Stowarzyszenia kierowanych do dzieci i młodzieży z powiatu nakielskiego.

Tradycja, która łączy
Tegoroczna edycja przeglądu pokazała, że muzyka ludowa wciąż budzi emocje, integruje i inspiruje. Młodzi artyści udowodnili, że pielęgnowanie tradycji może iść w parze z autentyczną pasją i radością śpiewania.

Odwiedź także

Polecamy

Szukaj

Copyright © 2025 Wszelkie prawa zastrzezone.