Ułatwienia dostępu

Kontrast:
Czcionka:
A-
A+

logotypy unijne - informacja o współfinansowaniu zadania ze środków UE

Nakło nad Notecią, 07.02.2025 r.

W czwartek, 6 lutego, Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” zorganizowało w Świetlicy Wiejskiej w Michalinie spotkanie tematyczne z cyklu „Cudze chwalicie swego nie znacie”, które zgromadziło mieszkańców w tym sołtysów, KGW, przedsiębiorców i przedstawicieli lokalnych organizacji. Program spotkania obejmował kilka kluczowych punktów mających na celu wspieranie inicjatyw lokalnych i ochrony dziedzictwa kulturowego oraz przyrodniczego.
Pierwszym tematem była dyskusja na temat wspólnych inicjatyw w ramach Ekomuzeum Doliny Noteci. Uczestnicy spotkania wymieniali się pomysłami, jak można rozwijać i promować region, wykorzystując jego unikalne walory przyrodnicze i kulturowe. Zgromadzeni przedstawili propozycje działań, które mogłyby przyciągnąć turystów oraz wspierać ochronę lokalnego dziedzictwa.
Kolejnym punktem było przedstawienie możliwości wsparcia finansowego dla różnych przedsięwzięć, szczególnie tych związanych z turystyką, rekreacją i ochroną dziedzictwa kulturowego oraz przyrodniczego. Mówiono o dostępnych funduszach w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju dla obszaru powiatu nakielskiego na lata 2023-2029, podkreślając, że szczególnie ważne jest wspieranie działań organizowanych przez kluby seniora oraz młodzieżowe. Prezentacja skierowana była do osób, które chciałyby zrealizować swoje projekty z pomocą zewnętrznych środków.
Na zakończenie odbyła się prezentacja dobrych praktyk, a konkretnie staropolskiego zwyczaju darcia pierza, który w regionie Krajny i Pałuk jest wciąż żywą tradycją. Zwyczaj ten zaprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich w Michalinie, które oferuje mieszkańcom możliwość uczestniczenia w tej tradycji i promowanie jej w kontekście turystycznym. Zwyczaj darcia pierza na pierzyny i poduchy to element kultury, który wciąż jest obecny w życiu codziennym wielu osób w regionie. Jak pokazali uczestnicy spotkania zwyczaj ten sprawia wiele radości i przywołuje wspomnienia. 

Dziękujemy za lokalne specjały przygotowane przez panie z KGW Michalin oraz KGW Mrocza.
Spotkanie zakończyło się konstruktywną wymianą opinii, a uczestnicy wyrazili chęć dalszej współpracy na rzecz rozwoju regionu i wspólnego dbania o jego dziedzictwo.
Celem spotkania jest integrowanie środowisk zainteresowanych rozwijaniem i upowszechnianiem zasobów lokalnego dziedzictwa (partnerstwo i współpraca w obszarze turystyki i rekreacji).

 

Odwiedź także

Polecamy

Szukaj

Copyright © 2025 Wszelkie prawa zastrzezone.