Nakło nad Notecią, 09.12.2024 r.
W minioną sobotę, tj. 07.12.2024 r., odbył się Festiwal Tradycji i Smaku, który został zorganizowany w Hali Widowiskowo-Sportowej w Mroczy. Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” wraz z Gminą Mrocza oraz z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury i Rekreacji w Mroczy w tym roku połączyły siły i wspólnie zorganizowały niesamowity festiwal, który łączył w sobie dwa wydarzenia: III Jarmark Św. Mikołaja oraz XX Konkurs Dziedzictwa Kulinarnego „Smaki Krajny i Pałuk”.
Uroczystego otwarcia Festiwalu w imieniu organizatorów dokonali: Prezes Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” Kamila Radzka-Januszewska, Burmistrz Miasta i Gminy Mrocza Jarosław Okonek oraz Dyrektor MGOKiR w Mroczy Łukasz Piotrowski. Ponadto głos zabrali Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Mroczy Lidia Skiba oraz Posłanka na sejm RP Iwona Kozłowska.
Na odwiedzających festiwal czekało mnóstwo atrakcji. Najmłodsi mieli niepowtarzalną okazję na spotkanie ze św. Mikołajem, któremu towarzyszyły pracowite Elfy. Ponadto każdy z nich mógł również napisać list do Świętego i poprosić w nim o wymarzone prezenty pod tegoroczną choinkę.
Świątecznego uroku wydarzeniu dodawał Jarmark, podczas którego aż 26 wystawców zaprezentowało swoje wyroby rękodzielnicze, kulinarne i artystyczne. Nie zabrakło również świątecznego i lokalnego śpiewu w wykonaniu Dziecięcego Zespołu Folklorystycznego "Chabry" z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Olszewce pod dyrygenturą Aleksandry Agaty Mindy oraz zespołu Polskie Kwiaty z gminy Chełmża.
Festiwal Tradycji i Smaku prowadziła Monika Żydek, główny specjalista ds. projektów grantowych LGD, która przeplatała występy na scenie czytaniem listów do św. Mikołaja czy prezentacją wystawców. Nie zabrakło również świątecznych ciekawostek i anekdotek. Wydarzenie zakończyło się ogłoszeniem wyników jubileuszowego XX Konkursu Dziedzictwa Kulinarnego „Smaki Krajny i Pałuk” (o czym napiszemy w kolejnym artykule).
W imieniu Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” dziękujemy współorganizatorom Festiwalu Tradycji i Smaku za zaangażowanie i pracę na rzecz wydarzenia promującego regionalną tradycję i kulturę powiatu nakielskiego. Serdeczne podziękowania także dla wszystkich wystawców, uczestników konkursu oraz dla zespołów: Chabry z NSP w Olszewce i Polne Kwiaty z gminy Chełmża, którzy również dołożyli cegiełkę do kultywowania tradycji Krajny i Pałuk.
Tekst: Agnieszka Rybacka