Ułatwienia dostępu

Kontrast:
Czcionka:
A-
A+

logotypy unijne - informacja o współfinansowaniu zadania ze środków Unii Europejskiej w ramach wielofunduszowej LSR.

Nakło nad Notecią, 07.10.2024 r.

We wtorek 1 października 2024 r. Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” zorganizowało spotkanie tematyczne dotyczące określenia aktualnych potrzeb, oczekiwań i problemów mieszkańców powiatu nakielskiego, w szczególności ludzi młodych, osób starszych oraz z niepełnosprawnością, a także kobiet i mieszkańców poszukujących zatrudnienia, w tym osób bezrobotnych. Jego celem było tworzenie płaszczyzny współpracy głównych instytucji, organizacji i liderów działających na rzecz ww. grup docelowych.

Wymiernym efektem spotkania było wypracowanie banku pomysłów na inicjatywy kierowane do osób z grup znajdujących się w niekorzystanej sytuacji. Z dyskusji w podgrupach wyłonił się zarówno profil potencjalnych uczestników projektów ukierunkowanych na wyrównywanie szans społecznych, edukacyjnych, zawodowych, jak również potrzeby związane m.in. z:

- promowaniem aktywnych postaw osób z niepełnosprawnością,
- wzmacnianiem kompetencji opiekuńczo-wychowawczych rodziców,
- organizacją szkoleń/ kursów pod indywidualne umiejętności osób, ale też oczekiwania rynku pracy,
- tworzeniem bazy dobrych praktyk spędzania czasu wolnego z dziećmi,
- budowaniem poczucia własnej wartości i wzmacnianiem samooceny,
- dbaniem o komfort psychiczny i dobre zdrowie seniorów i młodzieży,
- zapewnieniem dostępu do kultury i rozrywki blisko miejsca zamieszkania.

Rozmowy nad działaniami wspierającymi integrację, edukację oraz przełamywanie stereotypów poprzedziła prezentacja dobrych praktyk inicjatyw skierowanych do osób w niekorzystnej sytuacji, którą przygotowała pani Gabriela Trzeciakowska, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mroczy. W trakcie wystąpienia pani dyrektor opowiedziała o projekcie „Akademia Rodziny”, dzieląc się z uczestnikami spotkania swoimi spostrzeżeniami nt. oczekiwań i codziennych trudności osób samotnie wychowujących dzieci.

Punktem wyjścia do dyskusji moderowanej była także prelekcja nt. możliwości finansowego wsparcia działań realizowanych na rzecz ww. grup docelowych w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju dla obszaru powiatu nakielskiego na lata 2023-2029 „Człowiek siłą Doliny Noteci” (LSR). Jej tematyka dotyczyła więc przede wszystkim dofinansowania zadań polegających na tworzeniu klubów: młodzieżowych, seniora oraz rodzica.

Październikowe spotkanie „W dobrym klimacie” było spotkaniem otwierającym tworzenie banku pomysłów na inicjatywy dedykowane dzieciom i młodzieży, seniorom, osobom o szczególnych potrzebach, poszukującym pracy oraz kobietom. Poprowadzili je pracownicy Partnerstwa dla Krajny i Pałuk: Monika Żydek oraz Joanna Bałdyga. Gości przybyłych na Przystań Powiat Nakielski przywitała zaś p. Kamila Radzka-Januszewska – prezes Zarządu Stowarzyszenia.

Uczestnicy spotkania siedzą na krzesłach przy dwóch stołach. Zwróceni są twarzą w kierunku osób prowadzących. W tle dwie osoby prowadzące spotkanie zwrócone twarzą do uczestników.

Uczestnicy spotkania siedzą na krzesłach przy dwóch stołach. Słuchają prezentacji dyrektor ośrodka pomocy społecznej w Mroczy.

Przy stole na krzesłach siedzą uczestniczki spotkania. Na stole znajduje się brystol, na którym uczestniczki zapisują swoje pomysły.

Druga grupa uczestników siedzi przy stole i pracuje nad zadanym tematem.

Odwiedź także

Polecamy

Szukaj

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzezone.