Nakło nad Notecią, 04.10.2024 r.
W dniach 2-3 października przedstawicielka organu decyzyjnego Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” - Rady LGD Klaudia Gajewska uczestniczyła w kongresie, który miał na celu m.in. wymianę dobrych praktyk wśród młodych mieszkańców Europy.
Kongres składał się z dwóch części:
Pierwsza część rozpoczęła się o godzinie 9 i w czasie jej trwania wypowiadali się przedstawiciele reprezentujący między innymi Ukrainę, Armenię, Francję, Północną Macedonię, Grecję, Austrię, Łotwę. Każda z osób mówiła o swoim doświadczeniu w projektach współpracy, o sukcesach z jakimi wiązało się zaangażowanie w działanie oraz o problemach, na jakie napotykali się podczas realizacji założonych zadań.
Oprócz tego wskazywano trwające projekty oraz takie w które dopiero będą się angażować.
Druga część była w większości częścią warsztatową. Każdy chętny do współpracy uczestnik mógł porozmawiać z osobami, które mają podobne cele i oczekiwania. Dodatkowo można było uczestniczyć w krótkich dyskusjach. Omawiane były poszczególne etapy projektów międzynarodowych. Wskazywane były kamienie milowe oraz problemy i możliwości wynikające z każdego etapu działania.
Wieczór zakończył się show na jednym z atrakcji FUTUROSCOPE. Wodno/laserowo/ognista prezentacja była przepiękna.
Krótki opis kilku państw:
UKRAINA
Przedstawicielka Ukrainy prezentowała zdjęcia zbombardowanych miast. Wskazywała przy tym, że z uwagi na toczącą się wojnę najważniejsze dla nich jest bezpieczeństwo i odzyskanie dostępu do Internetu. Dodatkowo z uwagi na to, że chcą przystąpiċ do UE to są otwarci na każdą współpracę z państwami członkowskimi.
ARMENIA
Jedną z osób prezentującą projekty była reprezentantka Armenii. Pokazywała działania w zakresie turystyki, lokalnej ekonomii i agrokulturu. Wskazywała ona na to, że najważniejsze przy tym jest dzielenie się projektami. Jednak biorąc pod uwagę obecną sytuację w krajach sąsiadujących z Armenia, kraj ten boryka się z działaniami zbrojnymi. Zaprezentowane zostało również zdjęcie tańczących w strojach ludowych kobiet podczas lokalnego święta, których występ odbywał się 800 metrów od linii frontu.
FRANCJA
Reprezentant Francji wskazywał współpracę m.in z Tunezją i Martinika. Pokazany został projekt: “BLUE CRAB INVASION”, który był przykładem międzynarodowej współpracy podczas której zbierano niebieskie kraby. Wspomniane zostały również inne projekty realizowane ze Szwecją, Finlandia, Austria i Niemcami.
Projekt uda się jeśli obie strony będą robić to samo.