Kontrast:
Czcionka:
A-
A+

logotypy unijne - informacja o współfinansowaniu wydarzenia ze środków unijnych

Nakło nad Notecią, 22.05.2024 r.

Pozytywna energia, uśmiechy i dobra zabawa to nieodłączne elementy wydarzeń, w których udział biorą dzieci i młodzież. Dodatkowo, jeśli okraszone są barwnymi strojami, własnoręcznie przygotowanymi dekoracjami i rekwizytami, można mówić o inicjatywie, w którą zaangażowali się także nauczyciele, rodzice, być może dziadkowie. Gdy na scenie pojawia się ruch sceniczny a wokal płynie z głębi serca, wiadomo, że wyjątkowy nastrój udzieli się pozostałym uczestnikom imprezy.

Nie inaczej było podczas piątkowego Powiatowego Przeglądu Pieśni Ludowej „O krajeńską gąskę…”, w którym udział wzięło 43 uczestników: solistów i zespołów z powiatu nakielskiego. Na konkursowej scenie stanęło blisko 250 osób w wieku od 3 do 18 lat. Najliczniejsza grupa – „Trzeciaki” z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Paterku – liczyła aż 35 członków. Najmłodszymi uczestnikami były dzieci z zespołu „Niezapominajki” działającego przy Przedszkolu nr 1 „Tęczowe Wzgórze”. Jurorzy przyznali zaś aż 26 nagród, w tym jedną dodatkową.

Sala kinowa Nakielskiego Ośrodka Kultury 17 maja br. wypełniła się po brzegi. Widzowie z uwagą słuchali polskich pieśni i piosenek ludowych. Każdego wykonawcę nagradzali gromkimi brawami. Młodzi artyści na bok odłożyli tremę i przed szacownym jury z dumą prezentowali przygotowany wraz z instruktorami/nauczycielami repertuar.

Garść wiedzy o Krajnie, jej historii, tradycji i kulturze odbiorcom wydarzenia przekazała p. Anna Sergott – kustosz Muzeum Ziemi Krajeńskiej. Jej opowieść, snuta z odrobiną humoru, zaciekawiła również najmłodszych uczestników przeglądu. Wszyscy w ciszy i skupieniu przyglądali się przedstawianej prezentacji.

Podczas konkursu nie zbrakło także krótkiej informacji o działaniach Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” kierowanych do dzieci i młodzieży z powiatu nakielskiego, którą przygotowała p. Barbara Jasińska – Wiceprezes Stowarzyszenia. W pierwszej części wydarzenia głos zabrała również p. Beata Szydlak – Wicedyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Nakle nad Notecią, która wyraziła radość organizatorów z tak dużego zainteresowania przeglądem. Wydarzenie prowadziła zaś p. Agnieszka Dolacinskapomysłodawczyni „gąski”.

Wszyscy uczestnicy Powiatowego Przeglądu Pieśni Ludowej „O krajeńską gąskę…” byli wspaniali i świetnie przygotowani. Biła od nich pasja, odwaga i dziecięca wesołość. Wszystkim zatem należą się gratulacje. Z tej racji, że przegląd miał charakter konkursu, jury w osobach: Patrycja Cywińska-Gacka, Henryka Tracz, Michał Gacka (przewodniczący) oraz Igor Żurawski miało przed sobą nie lada wyzwanie, by z 43 prezentacji wybrać te najlepsze.

Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
Kat. I – przedszkolaki, soliści:
- I miejsce – Helena Rabęda.
Kat. I – przedszkolaki, zespoły:
- I miejsce – Zespół „Gąski z bajkowej łąki” z ZSP nr 4 w Nakle nad Notecią,
- II miejsce – Grupa „Papużki” z Przedszkola Miejskiego w Mroczy,
- III miejsce – Grupa „Pszczółki” z Przedszkola Miejskiego w Kcyni,
- Wyróżnienie – Zespół „Niezapominajki” z ZSP nr 3 w Nakle nad Notecią, Zespół „Biedronki” z Paterka.
Kat. II – uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej, soliści:
- I miejsce – Krzysztof Dolacinski,
- II miejsce – Nina Synakiewicz,
- III miejsce – Michał Grzegorek.
Kat. II – uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej, zespoły:
- I miejsce – Zespół wokalny „Belcanto – junior” z SP w Rynarzewie,
- II miejsce – Zespół „Wiejskie dziewuszki” z SP w Rynarzewie,
- III miejsce – Zespół klasy 2b z ZSP nr 3 w Nakle nad Notecią.
Kat. III – uczniowie klas 4-6 szkoły podstawowej, soliści:
- I miejsce – Marharyta Sokolova,
- II miejsce – Jan Paweł Prybiński,
- III miejsce – ex aequo: Aleksandra Sikorska i Lena Podgórska,
- Wyróżnienie: Iga Sokołowska.
Kat. III – uczniowie klas 4-6 szkoły podstawowej, zespoły:
- I miejsce – Zespół Pieśni i Tańca „Młoda Krajna” z Nakła Nad Notecią,
- II miejsce – Zespół wokalny „Belcanto” z SP w Rynarzewie,
- III miejsce – Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Chabry” z NSP w Olszewce.
Kat. IV – open, soliści:
- I miejsce, ex aequo: Jakub Cybulski i Kacper Miłosierny.
Kat. IV – open, zespoły:
- I miejsce – Zespół „Pałuczaki” z ZSS w Szubinie,
- II miejsce – Dziecięcy Zespół Regionalny „Pałuki” z Kcyni.

Nagrodę specjalną dla nauczyciela/opiekuna/instruktora za wyróżniającą pracę nad przygotowaniem dzieci do konkursu otrzymała p. Magdalena Itrich z SP w Rynarzewie. Ponadto jury przyznało nagrodę Cezaremu Pałubickiemu z Paterka za wyróżniający się na tle zespołu głos.

Laureaci otrzymali statuetki „Krajeńskiej gąski”, nagrody rzeczowe lub vouchery ufundowane przez organizatora, tj. Zarząd Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk”, w łącznej kwocie 3,5 tys. zł.
Współorganizatorem wydarzenia był Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 w Nakle nad Notecią.
Partnerami konkursu byli: Stowarzyszenie Razem dla Trójki, Nakielski Ośrodek Kultury im. Zygmunta Kornaszewskiego oraz Muzeum Ziemi Krajeńskiej.

W pomoc przy organizacji wydarzenia włączyli się młodzi wolontariusze: Tymoteusz Sprenger, Bartosz Dobosz, Filip Osiński i Karol Dolacinski pod bacznym okiem p. Alicji Borus z ZSP nr 3.
Wsparciem podczas realizacji przeglądu służyli Partnerstwu dla Krajny i Pałuk Artur Cwudziński (Nakielski Ośrodek Kultury) oraz Alicja Wilak z firmy Wszystko Jasne.

Tekst: Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk”
Zdjęcia: Bartosz Dobosz

Odwiedź także

Współpracujemy z

Szukaj

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzezone.