Kontrast:
Czcionka:
A-
A+

logotypy unijne - europejski fundusz rolny

Nakło nad Notecią, 18.12.2023 r.


Mieszkańcy z obszaru 3 partnerskich LGD-ów (tucholskiego, sępoleńskiego oraz nakielskiego) w dniach 11-13.12.2023 r. uczestniczyli w wyjeździe szkoleniowym „Lepszy przykład niż wykład” do istniejących wiosek tematycznych na terenie Warmii i Mazur.
Dzięki realizacji trzeciego już zadania w ramach projektu : „Wioski tematyczne sposobem na aktywizację lokalnych społeczności i promocję regionu” uczestnicy poznali ideę wiosek tematycznych, sposoby i cele tworzenia produktu turystycznego w postaci wiosek tematycznych.
Opowieści twórców wiosek o tworzeniu Garncarskiej Wioski, Wioski „Krainy Siedmiu Osobliwości” oraz „Wsi Warmińskich Straszydeł” uświadomiła rzecz najważniejszą: liczy się pasja i zaangażowanie ludzi.
Każda z wspomnianych wiosek przedstawiła swoją ofertę: były warsztaty wylewania świec z wosku pszczelego, był spacer Szlakiem Starego Mazura – spacer z przewodnikiem szlakiem starych zawodów oraz spotkanie z „warmińskimi straszydłami”.
Istotnym elementem wyjazdu były warsztaty „Budowanie produktów turystycznych z wykorzystaniem lokalnych zasobów”, poprowadzone przez Małgorzatę Ofierską Prezes LGD „Warmiński Zakątek”, ekspert z zakresu tworzenia i funkcjonowania wiosek tematycznych. Punktem wyjścia do zajęć były dobre praktyki, tj. warsztaty pracy i podejście do współpracy z lokalną społecznością odwiedzanych wiosek tematycznych.
Nie ma to jak dobry przykład; wizyty w trzech różnych miejscach pokazały inne sposoby realizacji tego typu produktu, trzy inne podejścia, inne społeczności i inne pomysły.

Wyjazd pozwolił doświadczyć, od przysłowiowej „podszewki”, na czym polega fenomen wiosek tematycznych i jednocześnie uświadomił, że dzięki wspólnym działaniom można stworzyć pełną ofertę turystyczną i rozwijać swój region.

 

Odwiedź także

Współpracujemy z

Szukaj

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzezone.