Ułatwienia dostępu

Kontrast:
Czcionka:
A-
A+

logotypy unijne - fundusz rolny

Nakło nad Notecią, 09.11.2023 r.

W środę, 08.11.2023 r., w Centrum Akceptacji i Aktywności Społecznej w Paterku odbyło się VII Forum inicjatyw lokalnych i organizacji pozarządowych powiatu nakielskiego „Lepszy przykład niż wykład”. Jego organizatorami są, niezmiennie, Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” oraz Powiat Nakielski. Ideą rokrocznie organizowanego seminarium jest generowanie pomysłów na lokalne inicjatywy poprzez upowszechnianie dobrych praktyk. Motywem przewodnim tegorocznego forum lokalnych liderów była zaś komunikacja i promocja w social mediach.
Tematyka spotkania przyciągnęła liczne grono reprezentantów trzeciego sektora: stowarzyszeń i fundacji, a także Kół Gospodyń Wiejskich oraz Ochotniczych Straży Pożarnych. Na Forum obecni byli również radni gminni i powiatowi, sołtysi oraz osoby zainteresowane działalnością lokalnych NGO. Nie zabrakło więc cennych uwag, kuluarowych rozmów oraz wymiany doświadczeń. Uczestnicy spotkania zakończyli je z przekonaniem, że warto działać, przy czym należy pamiętać, że dokumentowanie swojej pracy i chwalenie się wykonanymi zadaniami w Internecie to, aktualnie, podstawowy warunek budowania marki podmiotu.
Właśnie bowiem o wizerunku organizacji w social mediach, docieraniu do odbiory z informacją, tworzeniu postów i rolek, a także o różnicach między Facebookiem, Instagramem i Tik-Tokiem opowiedziała zebranym p. Anna Stachniuk – strateg biznesu, wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Bydgoszczy oraz prezes firmy czystasprawa24.pl. Garść przekazanej przez panią Anię wiedzy teoretycznej, podane wskazówki oraz interesujące przykłady zapewne wkrótce zaowocują zwiększoną promocją obecnych na Forum organizacji. Social media to morze możliwości, trzeba je tylko umiejętnie wykorzystać.
Możliwość promocji swoich działań „na żywo” otrzymali tymczasem prelegenci występujący w bloku tematycznym Forum „Dobre praktyki”. Członkowie Stowarzyszenia dla powiatu nakielskiego Wszystko dla nas p. Patrycja Cywińska-Gacka oraz p. Michał Gacka opowiedzieli o realizowanym ze środków Powiatu Nakielskiego wydarzeniu kulturalnym „Pałukowisko”. Podzielili się z uczestnikami Forum trudnościami w organizacji tego przedsięwzięcia, ale także satysfakcją z wykonywanej pracy społecznej i efektów, które przynosi pielęgnacja tradycji i kultury ludowej polskiej wsi. Stowarzyszenie już planuje przyszłoroczną (piątą) imprezę. O swojej radości, tym razem z udziału w projekcie, opowiedzieli w wywiadach uczestnicy centrów lokalnej aktywności LGD (tzw. mediatek) utworzonych w ramach projektu „Człowiek siłą Krajny i Pałuk”, którego realizatorem było Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk”. Założenia projektu obecnym na spotkaniu zaprezentowała zaś p. Aneta Skieresz – sołtys Anielin, która w swojej świetlicy gościła uczestników ww. projektu. Pani Aneta podkreśliła także, jak ważnym elementem funkcjonowania lokalnej społeczności jest nawiązywanie partnerstw i dążenie do współpracy.
Na temat współpracy w ramach sieci Ekomuzeum Doliny Noteci prelekcję wygłosiła p. Joanna Bałdyga – pracownik biura LGD. Mówiła o otwartej formule Ekomuzeum, o ludziach zaangażowanych w jego działania, o organizowanych spotkaniach i wydarzeniach, a przede wszystkim o budowaniu wspólnej oferty turystycznej podmiotów z Krajny i Pałuk. Tych, którzy chcą włączyć się w prace Ekomuzeum, p. Joanna zaprosiła na spotkanie robocze, które odbędzie się 24 listopada br. we Wieszkach.
O przyszłorocznych spotkaniach informacyjnych, planowanych do realizacji m.in. w każdym sołectwie powiatu nakielskiego, opowiedziała zaś p. Monika Żydek, która podczas Forum zaprezentowała instrumenty finansowe będące w dyspozycji Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” w ramach wdrażania Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2023-2029. Pracownik biura LGD skupiła się przede wszystkim na mechanizmie projektów objętych grantem ukierunkowanym na wspieranie inicjatyw lokalnych NGO.
Informację o planowanych przez Powiat Nakielski, w ramach pożytku publicznego, konkursach ofert na rok 2024 przedstawiła uczestnikom Forum p. Emilia Marach – inspektor w Wydziale Rozwoju Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią. W części tej głos zabrał również p. Tomasz Miłowski Wicestarosta Nakielski, który opowiedział o efektach konsultacji Programu Współpracy Powiatu Nakielskiego z Organizacjami Pozarządowymi.
Podczas tegorocznego Forum inicjatyw lokalnych i organizacji pozarządowych powiatu nakielskiego odbyły się również wybory delegatów do Sejmiku Organizacji Pozarządowych Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W wyborach tajnych, prowadzonych przez p. Agnieszkę Heftowicz, dyrektor Wydziału Rozwoju Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią, na delegata wybrano p. Monikę Żydek (zgłoszoną przez Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk”), zaś na zastępcę delegata p. Patryka Dzikowskiego ze Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Szubin „Szubiniacy”. Będą oni, przez następne pięć lat, głosem organizacji pozarządowych z terenu powiatu nakielskiego w wojewódzkim Sejmiku. Gratulujemy.
Wczorajsze spotkanie zakończył drobny poczęstunek przygotowany przez członków KGW Rozwarzyn.

Odwiedź także

Polecamy

Szukaj

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzezone.