Kontrast:
Czcionka:
A-
A+

logotypy unijne - europejski fundusz społeczny

Nakło nad Notecią, 31.10.2023

Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” zakończyło realizację projektu: „Człowiek siłą Krajny i Pałuk”, który był realizowany od kwietnia do października. Celem projektu, który otrzymał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego: w kwocie 425 000,00 zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020, była aktywizacja społeczna mieszkańców powiatu nakielskiego poprzez działania w ramach mediatek oraz zaangażowanie lokalnie działających organizacji.
W ostatnich dniach października podsumowaliśmy działania realizowane w ramach projektu, aby móc raz jeszcze spotkać się ze wszystkimi uczestnikami projektu i podziękować za aktywny udział w zajęciach. Projekt był realizowany w świetlicach wiejskich w Turzynie, Zamościu, Anielinach i we Wielu oraz w centrum Akceptacji i Aktywności Społecznej w Paterku.
Podczas podsumowania projektu na wszystkich uczestników czekała atrakcja w formie pokazu sztuki barmańskiej.

W ramach projektu Partnerstwo dla Krajny i Pałuk:
a. utworzyło 5 mediatek – centrów lokalnej aktywności – dysponujących ofertą efektywnego spędzania czasu wolnego zarówno przez dzieci, jak i osoby dorosłe, w Turzynie, Paterku, Zamościu, Anielinach oraz we Wielu. W każdej mediatece zorganizowane zostały zajęcia cykliczne dot. organizowania działalności kulturalno-oświatowej w lokalnym środowisku. Zajęcia w mediatekach podzielone były na pakiety tematyczne: Krajniacy i Pałuczanie w cyfrowym świecie, W ruchu, Kuchnie świata, Warsztatownia oraz Podróże małe i duże. Szczegółowa tematyka w danym pakiecie zajęć była dobierana pod kątem potrzeb oraz możliwości uczestników. Jedni więc zgłębiali tajniki fotografii, drudzy uczyli się programować. Jedni uczestnicy tanecznym krokiem zwiększali swoją motorykę, drudzy wzmacniali mięśnie ćwicząc z obciążeniem. Jedni wyplatali makramy, a drudzy swoje meble poddali renowacji. Wspólnym mianownikiem mediatek była zaś dobra zabawa i rozwój posiadanych przez uczestników umiejętności. Z cyklicznych zajęć prowadzonych w mediatekach skorzystało blisko 130 mieszkańców powiatu nakielskiego.
b. stworzyło przestrzeń dla młodzieżowych liderów, w tym zorganizowało 10-dniowy obóz szkoleniowo-rekreacyjny dla 45 młodych mieszkańców powiatu nakielskiego poprzedzony tematycznymi spotkaniami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej oraz edukacyjnym wyjazdem do Grudziądza. Dzieci i młodzież uczestniczyli m.in. w zajęciach przyrodniczo-terenowych, zabawach integracyjnych, warsztatach kajakowych i wioślarskich oraz w zajęciach z obsługi sprzętu strażackiego. Młodzi liderzy uczyli się więc poprzez zabawę, a ponadto rozwinęli swoje pasje i zwiększyli życiową samodzielność.
Uzupełnieniem głównych zadań projektu (a. i b.) były wydarzenia otwarte, w tym m.in. Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze, wieczory filmowe, czy też koncerty muzyczne. Dodatkowo każda mediateka została wyposażona w defibrylator i ziołowy ogródek.

Różnorodność zajęć oferowanych w mediatekach oraz w ramach społecznej przestrzeni dla dzieci i młodzieży, w tym ich odmienność od standardowych działań podejmowanych na wsiach, przyniosły efekt w postaci miejsc tętniących życiem, gdzie uczestnicy uczą się nie tylko od prowadzących, ale także od siebie nawzajem. Realizacja projektu pozwoliła pobudzić kreatywność mieszkańców Krajny i Pałuk, zintegrować ich oraz zachęcić do podejmowania nowych wyzwań.

Odwiedź także

Współpracujemy z

Szukaj

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzezone.