Kontrast:
Czcionka:
A-
A+

logotypy unijne - fundusz rolny

Nakło nad Notecią, 07.09.2022 r.

W minionym tygodniu lokalni liderzy, społecznicy z powiatu nakielskiego oraz członkowie sieci Ekomuzeum Doliny Noteci uczestniczyli w dorocznym wyjeździe studyjnym „Lepszy przykład niż wykład”, którego tematem przewodnim od wielu już lat jest generowanie pomysłów na inicjatywy lokalne poprzez upowszechnianie dobrych praktyk. Tegorocznym gospodarzem wizyty przedstawicieli Partnerstwa dla Krajny i Pałuk była Lokalna Grupa Działania „Bory Tucholskie”.

Pierwszy dzień (29.08.2022 r.) uczestnicy wyjazdu spędzili bardzo intensywnie. Na początek odwiedzili Wioskę Borowiacką w Nowym Suminie, gdzie zostali zaproszeni do przygotowania regionalnej potrawy o nazwie szandar. Czas oczekiwania na upieczenie babki ziemniaczanej umilił sympatykom LGD spacer po okolicy. Po degustacji szandara przystąpiono do własnoręcznego zrobienia masła, a później bransoletek drewnianych. Podczas licznych rozmów prowadzonych w czasie warsztatów uczestnicy wizyty dopytywali gospodarzy o tradycje kulinarne Borowiaków, funkcjonowanie świetlic wiejskich, działania KGW i współpracę z Radą Sołecką.
Następnie wszyscy udali się do Tucholi, gdzie zwiedzili miasto pod okiem pani przewodnik Senior - jednego z przewodników wykształconych i certyfikowanych w ramach projektu „Bory Tucholskie dla seniora” dofinansowanego ze środków ASOS 2014-2020. Zwiedzający zobaczyli ciekawe miejsca i poznali historię miasta. Mieli także możliwość spróbowania wyrobów z lokalnej wytwórni czekolady. Kolejnym punktem było zwiedzanie budynku dawnego Dworca PKP w Tucholi, tj. obiektu zrewitalizowanego przez Gminę Tuchola ze środków RPO WK-P na lata 2014-2020. Obecnie mieści się tam Lokalne Centrum Rozwoju – tucholski „inkubator przedsiębiorczości”, jak również siedziba LGD „Bory Tucholskie”.
Kolejną atrakcją, która czekała na uczestników wyjazdu, był przejazd drezyną na trasie Gostycyn – Pruszcz – Gostycyn. Trasa prowadziła przez malowniczo położone tereny, więc przyrodę Borów Tucholskich można było podziwiać z bliska.
Po dniu wypełnionym spotkaniami i rozmowami nt. potencjału turystycznego regionu, uczestnicy udali się do miejsca zakwaterowania. Tam na przedstawicieli Partnerstwa czekało ognisko oraz kolacja, do której przygrywał muzyk wodzirej. Swojskie klimaty, wspólne śpiewanie znanych i lubianych piosenek, zabawy i konkursy wypełniły wieczór, który upłynął bardzo szybko.

Drugi dzień wyjazdu (30.08.2022 r.) to wizyta w Warsztatowni Kreatywności – gospodarstwie opiekuńczym w Lubiewicach. Gospodarze pokrótce przybliżyli uczestnikom historię powstania Warsztatowni oraz Fundacji CudaWianki. Opowiedzieli o idei ekonomii społecznej z praktycznego punktu widzenia. Podzielili się swoim doświadczeniem nt. organizacji działań dla osób starszych oraz wykluczonych społecznie. Uczestnicy wyjazdu mieli okazję spotkać się również z podopiecznymi gospodarstwa i obserwować ich podczas codziennych zajęć. Następnie zainteresowani wzięli udział w zabawach na świeżym powietrzu oraz w warsztacie tworzenia świec sojowych.

Do domów przedstawiciele LGD wrócili z myślą, że inwestycja w kapitał ludzki jest inwestycją, która przynosi największe korzyści zarówno dla rozwoju regionu, jak i lokalnej społeczności.

Odwiedź także

Współpracujemy z

Szukaj

Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzezone.