Kontrast:
Czcionka:
A-
A+

logotypy unijne - fundusz społeczny

Występ, 09.08.2021 r.

Klub Turystyki "Noteć" realizuje projekt objęty grantem pt. "Aktywni dla siebie", który trwać będzie do końca września 2021 r. W ramach projektu odbyły się już spotkania z psychologiem, dietetykiem oraz spacery nordic walking. Obecnie uczestnicy biorą udział w zajęciach na basenie – aerobik wodny w wymiarze 37 godzin.

Ponadto 5 lipca 2021 odbył się wyjazd do Inowrocławia na tężnie solankowe położone w Parku Solankowym, który jest bogato zadrzewiony. Rosną tu m.in. klony, jesiony, kasztanowce, lipy, jawory, dęby, platany, sosny i drzewa rzadko spotykane (wierzba nadmorska). Są wśród nich liczne pomniki przyrody. W parku znajdują się także starannie skomponowane dywany kwiatowe, ogrody zapachowe, ukwiecone aleje oraz stawy, tworzące niepowtarzalną atmosferę wyciszenia i spokoju.
Sercem Parku Solankowego są tężnie solankowe, które od 2001 roku zachwycają odwiedzających konstrukcją oraz dobroczynnym wpływem na zdrowie. Inowrocławskie tężnie mają kształt dwóch połączonych ze sobą wieloboków, mierzą 9 metrów wysokości i mają 300 metrów długości. Po ścianach wypełnionych gałęziami tarniny spływa solanka. Jej wpływ na zdrowie człowieka jest zbawienny.
Uczestnicy spacerowali więc bez końca wśród solankowych tras, korzystając z naturalnych inhalacji, a także alejami Parku Solankowego, które ozdobione są pięknymi rzeźbami a najbardziej charakterystycznym jest ogromny paw będący jednocześnie zegarem słonecznym. Po drodze mijali odlew z brązu Generała Sikorskiego, który przysiadł sobie na jednej z ławek, a jeszcze z innej uśmiechał się do nich Pomnik Teściowej.
Ostatnim punktem wyjazdu był wspólny posiłek obiadowy dla uczestników wyjazdu w restauracji.

Drugi wyjazd projektowy odbył się we wtorek 20.07.2021 roku. Celem tej wyprawy było zwiedzenie tężni solankowej w Ciechocinku, która jest naturalnym inhalatorem i zbliżona jest do klimatu panującego nad morzem.
Najwięcej czasu uczestnicy spędzili zwiedzając ciekawe obiekty położone na trasie Szlaku Solankowego. Zobaczyli m.in. Fontannę Grzybek, z której tryskała woda solankowa (sprawdzili – faktycznie, woda jest bardzo słona), Tężnie Solankowe, Grotę Solankową, Zegar Słoneczny. Dużo spacerowali po parku, w którym były ciekawe roślinne rzeźby zwierząt i ptaków oraz przepiękne fontanny i kobierce kwiatów.
Tężnie solankowe doskonale oczyszczają płuca z zanieczyszczeń i wzmacniają odporność na infekcje górnych dróg oddechowych. Mikroklimat tworzony przez tężnie solankowe jest jednym z najprostszych sposobów prowadzenia profilaktyki zdrowotnej, a ogólnodostępny dostęp do kuracji solankowych daje możliwość poprawy zdrowia dla wszystkich, którzy tego potrzebują.
Tężnia to również ciekawa alternatywa na spędzenie wolnego czasu jak również atrakcja turystyczna jaką daliśmy w tym dniu uczestnikom projektu.
Ostatnim punktem był wspólny posiłek obiadowy dla uczestników wyjazdu w restauracji.

Celem projektu jest pobudzenie aktywności mieszkańców obszaru LSR, służącej włączeniu społecznemu, poprzez realizację działań o charakterze zdrowotnym, psychospołecznym i integracyjnym. Zajęcia organizowane są nieodpłatnie dla mieszkańców powiatu nakielskiego w ramach projektu dofinansowanego przez Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” (ze środków EFS w ramach RLKS) realizowanego dla grupy 12 osób.

Materiał: Klub Turystyki "Noteć"

Odwiedź także

Współpracujemy z

Szukaj

Zapisz się do Newslettera

Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzezone.